| anonim_4396 a întrebat:

Buna tuturor, am 18 ani si anul viitor o sa termin liceul dar inca nu stiu 100% ce vreau sa fac mai departe si ce profesie este de viitor, pentru ca nu a-si vrea sa termin o facultate dupa care sa nu pot sa imi gasesc un loc de munca, am 5 optiuni, bine 6 dar nu cred ca prea poti face prea multe cu facultatea de design vestimentar fara pile si na. Optiunile mele sunt
Opțiunile mele sunt
1.Educatie fizica și sport
2. Jurnalismul
3.Pshihologia
4.Științele educației
5.Limbi straine
Ce profesii exista dupa ce termini una din aceste facultati si care sunt de viitor si poate pot fi profesate si in strainatate?

4 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Dintre toate opțiunile tale, sportul si limbile străine te pot ajuta sa devii profesor spre exemplu si vei avea un job asigurat. O altă variantă este PSIHOLOGIA, cea mai bună din punctul meu de vedere fiindca te dezvolta mult pe plan personal si poti deveni si aici profesor sau poti avea propriul tau cabinet si sa câștigi profit pe munca ta in orice specializare aleasă. Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

3 si 5

| Mynameis93 a răspuns:

Limbile străine ar fi cele mai ok.Te poți face traducător, care app este o meserie foarte bine plătită, profesor.

| AnaAna8 a răspuns:

Fa tot ce te pasionează cel mai mult ce ti-as putea recomanda este psihologia pentru ca poți avea o meserie foarte convenabila dar ca sa devii psiholog intr-un domeniu trebuie sa muncești mult sau limbi străine ar fi mai indicat pentru ca se caută foarte multe posturi în domeniu și o sa ai de câștigat cred ca ar fi cea mai buna alegere dacă absolvi cu nota mare. Sunt foarte bune și celelalte nu te descurajez sa încerci una din ele dar mai mult dacă vrei sa ajungi profesor. Meseria de profesor e foarte de viitor și o poți avea și în domeniile pe care ți le-am recomandat, dar salariile nu sunt foarte atractive de aceea mai bine Îți găsești ceva cu salariu atractiv. Succes