| anonim_4396 a întrebat:

Bună tuturor! Am o întrebare, vă rog din suflet nu ignorați dacă știți răspunsul, apreciez.
Îmi doresc să intru la Academia Fortelor Aeriene "Henri Coanda" și vreau să știu dacă trebuie plătită școlarizarea sau e platita de stat. Iar după ce termini școala cum se repartizează pe locuri și unde? Imi poate spune cineva care lucreaza in domeniu cum este, greu?

1 răspuns:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Scoala se plateste de catre stat pe locurile militare (sunt locuri si pentru civili si acolo sunt conditiile ca la orice facultate civila: ai bursa, nu platesti!) si mai primesti si solda. Repartitia se face depinzand de unde sunt locuri si in ordinea mediilor. Eu nu stiu daca este greu dar, cred, ca este mai usor ca la fortele terestre din punct de vedere al disciplinei interne dar mai greu din punct de vedere fizi si intelectual. Eu am facut la fortele terestre si cam asta era impresia noastra despre aviatori.