| Roliii a întrebat:

Am o mare problema sociala ma gandesc,de curand am picat facultatea in luna iulie si acum nu stiu ce sa mai fac,imi e foarte greu si nu stiu de unde sa o apuc,sunt tare nedumerit,ai mei au zis ca nici nu ma mai ajuta sa-mi platesc alta si eu nu am bani deloc. Trebuie sa lucrez pentru ei ce-i drept dar nu-i asta o problema,problema e ca trec anii fara facultate,fara liceenta si asa mai departe iar eu intre timp sunt impins cumva de viata sa duc greul fara el, sunt tare nedumerit nici macar nu stiu daca sa mai merg la vreo facultate. Eu tot timpul am vrut sa fac dreptul dar presiunile din familie mi-au pus piedica totdeauna cu toate ca am fost ajutat dar bucuria pentru ei n-a existat. Ar fi existat insa daca alegeam ceva propus de ei si atunci sigur nu existau atatea presiuni ci numai incurajari. De mic am fost traumatizat cu orice aproape. Eu stau intr-un loc din Marea Britanie unde facultatile sunt departate de mine, aici statul ma ajuta sa-mi platesc facultatea dar nu ma ajuta sa ma si intretin si asta ar fi o dificultate, nici nu stiu daca sa ma intorc in tara sa-mi gasesc un job prin noroc de max 20% bineinteles de probabil bine platit, m-as intoarce in tara ca orice alt roman dar nimeni nu mai vrea sa stea in saracie.

1 răspuns:
| DataScience a răspuns:

Ma jur ca am dat cu CTRL+F sa gasesc semnul intrebarii.
-nu stiu ce vrei sa intrebi sau sa iti spuna oamenii, dar te pot sfatui sa iti cauti un job in Marea Britanie(compari pretul cu care esti platit la diferite joburi, McDonalds sau ce vrei tu si scazi costul chiriei + mancare..etc.)
Exemplu: job Marea Britanie = 1100 lire - 400 chiria - 200 masa+altele = 500 lire
job Romania = 500 lire - (chiria daca nu stai la parinti + masa daca nu te ajuta parintii) = 500 lire sau mai putin
Daca sunt relativ egale iti alegi unde te simti cel mai bine