| SetYourselfFree a întrebat:

Ce părere aveți despre facultatea de psihopedagogie speciala? Imi puteti da mai multe detalii despre ea? Multumesc!

1 răspuns:
| romeo78 a răspuns:

Detalii nu, dar ce pot spune este că dacă faceți această facultate cu gândul la un câștig suplimentar la salariu, nu o faceți. La această facultate și specializare, trebuie suflet, inimă și multă răbdare. Această specializare este în special pentru școlile cu copii care au dizabilități intelectuale, diverse sindromuri care încetinesc sau elimină intelectul unui copil normal.
De aceea, i se spune "psihopedagogie specială", deoarece combină psihologie și pedagogie, care au rolul de a dezvolta puțin intelectual un copil.