| anonim_4396 a întrebat:

Buna. Unde poti sa lucrezi când termini Facultatea de Biologie?
Stiu că te poți face profesor.
Poate cu un master aș putea să fac si altceva?
Poate să devin biolog...

3 răspunsuri:
| newaccountbye a răspuns:

Da, cu o diplomă de licență și un masterat în biologie sau într-un domeniu înrudit, poți deveni biolog. În general, pentru a deveni biolog, este necesar să ai o diplomă de licență în biologie sau într-un domeniu înrudit și să ai experiență în cercetare sau într-un alt domeniu relevant. Cu un masterat, poți obține mai multă experiență și cunoștințe specializate într-un domeniu specific al biologiei, ceea ce te poate ajuta să iti dezvolți cariera ca biolog.

Există o varietate de opțiuni de carieră disponibile pentru absolvenții de facultate de biologie. Acestea includ, dar nu se limitează la, cercetare științifică, medicină, agricultură, mediu, educație, industria farmaceutică, conservarea naturii și managementul resurselor naturale. În funcție de interesele și abilitățile tale, poți explora oportunitățile de carieră în aceste domenii și poți căuta locuri de muncă în instituții academice, laboratoare de cercetare, companii private sau organizații guvernamentale.

| alindumitru083 a răspuns (pentru newaccountbye):

Este posibil asa ceva în România? Am înțeles că este foarte greu la licență de master nu mai zic.
Si totusi ce salariu ai putea avea?

| AT08915 a răspuns:

Salut! Conform RNCIS, ocupațiile care pot fi ocupate pe piața muncii: consilier biolog, consilier botanist, consilier zoolog, biolog, zoolog, botanist, consilier bacteriolog, consilier microbiolog, bacteriolog, microbiolog. - însă acestea sunt rezultatele pentru specializarea Biologie din cadrul Universității de Vest din Timișoara.

Ca să poți vedea exact ocupațiile pentru specializarea și universitatea pe care le urmărești tu, intră pe http://www.anc.edu.ro/......ior-rncis/ sau dă un search pe google "RNCIS", intra pe site și caută specializarea și facultatea după cuvintele cheie pe care le poți introduce în bara search de pe site. Vei vedea un tabel cu diferite specializari si universități. Apoi dă click pe bulina verde din stânga, în drept cu specializarea și facultatea dorită (eu am ales Biologie de la Universitatea de Vest din Timișoara doar ca sa am un exemplu) și acolo vei vedea exact ocupațiile pe care le poți avea după absolvire, cu tot cu codurile COR. Și in plus in partea dreapta mai ai si un pdf cu informatii despre programul respectiv de studii. Succes!

P.S: ca să devii profesor trebuie să urmezi un modul pedagogic în cadrul studiilor de licență, iar asta e valabil pentru orice domeniu/ specializare de studiu.