| Alexand3ru1 a întrebat:

Buna!
Unde se pot face cursuri de pregatire tehnician optometrist sau optician montator ochelari.
Doar in Bucuresti?
Sa raspunda doar cine stie.

5 răspunsuri:
| alina2k18 a răspuns:

Pentru a indeplini cerintele de competenta pentru optometrist specialist este necesar absolvirea unui ciclu universitar de licenta.

Pentru a indeplini cerintele de competenta pentru tehnician optometrist este necesar absolvirea unui ciclu postliceeal de 2 ani.

Pentru a indeplini cerintele de competenta pentru optician montator ochelari este necesar absolvirea unui ciclu postliceeal de 6 luni.

AOR recunoaste urmatoarele institutii de invatamant:

1. Universitatea Politehnica din Bucuresti

-Program de licenta in specializarea „Optometrie"-4 ani

2. Universitatea Tehnica din BRASOV

-Program de licenta in specializarea „Optometrie"-4 ani

3. Colegiul Spiru Haret-Bucuresti

-Program de pregatire tehnician optometrist

-Program de pregatire optician montator ochelari

| Alexand3ru1 explică (pentru alina2k18):

Multumesc.

| Alexand3ru1 explică (pentru alina2k18):

Buna!
M-am interesat la UCECOM Spiru Haret Bucuresti, cursul de optician montator aparatura medicala -dureaza 4 luni si jumatate, nu 6 luni, ce parere ai?
E pe bune!?
Eu vreau sa ma inscriu la acest curs pentru a putea intra pe piata oftalmica ca si consilier vanzari...o rampa de lansare pentru inceput.
Care-i parerea ta, ma va ajuta cu ceva?

| alina2k18 a răspuns (pentru Alexand3ru1):

Ajuta un pic, decat nimic...
Dupa ce il faci te poti orienta catre cel de 2 aniwinking pentru tehnician.
Bafta!

| PanaitGabriela a răspuns:

Observ că în răspunsurile primite aici nu apare Liceul Tehnologic Panait Istrati din Brăila, şcoala noastră, acreditată pentru Tehnician optometrist, şcoală postliceală gratuită cu durata de 2 ani.