| cory_2593 a întrebat:

URGENT VA ROG DAU FUNDA PLUS VOTURI! Ce credeti desore meseria de stewardesa cam ce salariu are si ce companii aeriene sunt cele mai bine platite in romania? rog raspunsuri cat mai explicite.multumesc mult.

1 răspuns:
| Mentaaaaa a răspuns:

Trebuie sa stii engleza, franceza (depinde de ce curse faci ). o prietena un picut mai indepartata a facut astfel de cursuri.ce iti pot spune e ca au taxa de aprox 3000 euro si nu iti garanteaza un loc intr-o companie de transport aerian adica ajungem mereu la notiunea de "pile" apoi salariul de stewardesa este f mic pentru inceput adica sub 10 mil vechi dar cel mai bine se traieste din diurna.ideea este urmatoarea sunt f multe stewardese si este o amre batalie pe ocuparea curselor...adica daca nu ai pe cineva acolo la "butoane" si anume cine face programarile.nu prea ai sanse mari de 'cariera' si banuti.nu in ultimul rand programul este unul haotic in sensul ca intr-un anumit oras poti sta 3-4 ore pina sa revii din nou in tara cu o alta curs.si deci nu vezi asa multe tari cum isi imgaineaza toata lumea. in plus...sa nu uitam de criteriile fizice care trebuiesc indeplinite cu strictete si nu in ultimul rand de starea de sanatate impecabila. eu una nu am o oparere f buna despre aceasta 'meserie' deoarece cum ar zice un amic: Ce este o stewardesa o chelnerita in avion