| AndreiVale a întrebat:

Buna vreau cat mai multe pareri despre munca in constructii exterioare.e grea? Merita? Avantaje? Dezavantaje? Etc.multumesc frumos

4 răspunsuri:
| cristimihailov a răspuns:

Salut, din pacate sunt so eu de aceeasi parere: un pix se tine mai usor decat o cazma...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La exterioare, la noi in Romania se plateste la negru in unele parti cu 60-80 lei/zi, iar in unele cu 100-110/zi. Daca nu au nevoie de muncitori, dar sa fie inca unul in plus iti da 50-60/zi. Este dificila munca normal, usoara nu ar avea de unde. Sa prepari beton, cu nisip, cu ciment, sa cari in spate 40-50kg si nu odata, de cateva zeci de ori pe zi, dupa cu lopata nisip mult, apoi galetile aproape pline pana nu stiu unde, greu. Daca esti pe santier, e putin mai simplu, dar nu foarte, pentru ca vine betonul cu cifa si etc. Aici nu iti trebuie multa carte, dar iti trebuie spate de beton happy, vorbesc serios, am muncit mai mic, in vara de obicei pentru a avea banul de buzunar, dar... dupa maxim 2 luni, am preferat sa fiu chelner/ospatar sau barman decat asa ceva laughing, pur si simplu nu aveam fizicul dezvoltat la 16-17 ani, si mno.

| nugasescusernameliber a răspuns:

Bineinteles ca este greu, mai ales fizic. Apoi mai trebuie sa accepti si ca vei fi considerat "santerist cu 8 clase" fiindca din pacate multi muncitori nu au nici alea 8 clase.
Cert este ca inveti o meserie si vei gasi mereu un loc de munca, iar salariul nu este asa de mic, avand in vedere salariile din Romania.

| AresLusitani a răspuns:

Da! E grea, acum nu vreau să te descurajez, avantaj: înveți meserie, Dezavantaj: ești un simplu muncitor pe care nu dă nimeni nimic, și depinde unde lucrezi, dacă lucrezi în Romania atunci or să fie mult mai multe dezavantaje. Baftă cu jobul ăsta nasol plătit și extraordinar de solicitant.