| deny a întrebat:

Buna vreau sa-mi pun windows xp dar nu il am de unde il pot descarca? si cum il instalez ca... mi-am instalat odata singura vista si mi-a zis un prieten care face calculatoare ca nu am sters windowsul vechi si nu stiu ce sa fac a si driverele cum se instaleazahappybig grin

1 răspuns:
| Vanyum a răspuns:

Pai in pimul rand restartezi compul apoi apesi la aprindere f2 sau del ca sa intri in "BIOS" acolo setezi la boot sa fie dvdwrite-rul / cdwriter-ul tau, introduci cd-ul cu windows, salvezi setarile.iti va aparea apoi urmatoarea chestie "press any key to boot from cd" ok apesi orice tasta.si procesul de instalare incepe. dupa ce isi face el de cap o sa iti apara un ecran gen partitiile tale C: respectiv D: si E: daca ai, in fine. dai click pe C: apesti "d" apoi "L" pentru a confirma stergerea... apoi apesi "Enter" (daca vrei sa stergi si alte partitii procedezi la fel) apoi in locul unde a fost C: iti va aparea spatiul disponibil. ei bine dai enter acolo, din nou enter, si alegi ~NTFS~ nu "quick NTFS" doar NTFS, Enter.si restul isi face el de cap si se instaleaza fain frumos.bafta