| carmina34690643 a întrebat:

Am nevoie de cateva informatii. Vreau sa devin profesoara de engleza, in mod special as vrea la liceu. Nu imi spuneti ca e salariul mic fiindca stiu si nu ma intereseaza. Vreau sa ma duc la facultate in Bucuresti. Ce facultati pot urma pentru acest profil, in afara de litere?

Răspuns Câştigător
| Oana92 a răspuns:

Doar Facultatea de litere te ajuta.
Eventual poti face dubla specializare cu istorie sau teologie si ai mai multe sanse de a gasi un post. Obligatoriu trebuie sa urmezi Modulul Psihopedagogic. Nivelul I iti permite sa predai in invatamantul obligatoriu (Gradinita-clasa a X-a) si Nivelul II iti permite sa predai si in invatamantul preuniversitar (clasele XI-XII) si in cel universitar.

3 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Facultatea de litere din Bucuresti are in oferta 3 domenii de studiu;
1. limba si literatura
2.limbi moderne aplicate
3.studii culturale
"În domeniul Limbă şi literatură, funcţionează programele de studiu limbi şi literaturi moderne A – B, limbă şi literatură străină A – limbă şi literatură română B şi filologie clasică. În domeniul Limbilor moderne aplicate, facultatea oferă 2 programe de licenţă: Limbi moderne aplicate (LMA) şi Traducere şi interpretare (TI), în ambele studiindu-se oricare 2 dintre următoarele 6 limbi: engleză, germană, franceză, spaniolă, italiană şi rusă. Programul de Limbi şi literaturi A – B ocupă cea mai mare pondere prin numărul de studenţi şi prin numărul de limbi studiate (25 de limbi, la limbă şi literatură, faţă de 6 la LMA şi TI). În domeniul de specializare Studii culturale, facultatea oferă 2 programe: Studii americane şi Studii iudaice."--- vezi link:http://lls.unibuc.ro/prezentareflls/

Alegi programul "Limbi şi literaturi A – B " si, concomitent cu aceste studii de licenta, va trebui sa urmezi un program de formare psihopedagogica in vederea certificarii competentelor pentru profesia didactica(programul are doua nivele cu examene de absolvire---nivelul I iti va permite sa predai numai in invatamantul obligatoriu(clasele 1-10), iar nivelul II iti va permite sa predai la liceu (clasele 11 si 12)sau la facultate.

| minrest a răspuns:

Ai dreptul sa predai engleza si cu Litere, dar cea mai buna e Facultatea de Limbi Straine. Si dupa asta, pentru liceu, masterat educational si modul pedagogic II. Dupa asta dai examenul de Titularizare, in urma caruia primesti ore de engleza. Cam multe scoli si examene, ce-i drept. Curaj, omul pasionat ii intrece pe ceilalti in joaca. Sarut mana.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Facultatea de limbi straine...