| EtherealB a întrebat:

Buna ziua,

Am o întrebare legată de facultatea de Medicina din Brasov.
Este buna? Se face școala? Treci examenele ușor/greu? Admiterea este grea? Merita?

Mulțumesc anticipat!

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tu incerci sa ne intrebi subtil daca e o facultate usoara? laughing
NU. Nu e usoara, nicio facultate de medicina nu e usoara, indiferent de orasul in care se afla.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu.

| Frank51 a răspuns:

În general nicio facultate nu merită, dacă nu ști exact daca/cum te va ajuta.

| Violleta2022 a răspuns:

La Medicina chiar se face scoala serioasa, invatandu-se pe rupte 6 ani de zile la zi plus inca 4 ani de rezidentiat.
Nu exista admitere sau examene usoare la medicina si nici nu se trece usor. Este cea mai grea facultate din lume, fiindca se studiaza non stop, toata viata, medicina evoluand de la an la an.

Intrebarea ta daca "merita" este total ilogica si fara sens!
Nu ne intrebi pe noi daca merita, trebuie sa te intrebi pe tine insuti, daca esti capabil sa inveti pe rupte 10 ani de zile, fara pauza, fara vacanta, fara distractii, zi de zi, fara pauze, fiindca acesta este un sacrificiu pe care trebuei sa-l faci, ca sa ajungi medic.