| anonim_4396 a întrebat:

Am și eu o întrebare, pot sa predau chimia dacă am terminat facultatea de inginerie alimentara (unde chimia este una din materiile de baza și am făcut cam toate tipurile de chimie)? Mulțumesc anticipat de răspunsuri, sper sa răspundeți dacă aveți informații din surse sigure, o zi bună!

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, poti preda chimia la scoli generale sau licee.
Trebuie sa mergi la Inspectoratul Scolar local, sa te intersezi de conditiile lor de angajare si daca sunt posturi vacante.

| Bizon95 a răspuns:

Daca nu ai modulul pedagogic... NU
trebuie sa faci si modulul pedagogic, care se poate face si dupa ce ai terminat facultatea
iar dupa aia oricum dai examen de titularizare

daca te duci ca suplinitor nu iti mai trebuie modulul ala, si e un examen mai slab, dar, salariile sunt mai mici si trebuie sa dai examenul de suplinitor in fiecare an, nu iti creste salariu, nu poti sa dai grade ca sa iti creasca salariu, etc.

insa, cel mai bine, uita de PAREREA noastra si da telefon la botul calului:
www.edu.ro
in dreapta jos de tot:
"CONTACTE
Ministerul Educaţiei Naţionale, Str. Gen. Berthelot 28-30, Sector 1, 010168, Bucureşti
Tel. Centrală: 021/405.62.00; 021/405.63.00"
sau da tel la orice inspectorat judetean