| MissPurple a întrebat:

Bună tuturor! Aş dori şi eu să aflu câteva informaţii despre Facultatea de Chimie, dacă ştie cineva. Care este diferenţa dintre domeniile de licenţă Chimie, Biochimie tehnologică şi Chimia Mediului şi ce se studiază mai exact la fiecare? La care aş avea mai multe posibilităţi de angajare după ce termin? Mulţumesc anticipat.

1 răspuns:
| oprescudorin11 a răspuns:

In tara nu prea ai. Sanse de angajare prea mare decat ceva, la Chimie, Chimia Mediului. In afara ai sanse mai ales la Biochimie Tehnologica.
Chimia pura te poate face profesoara, cel mult. Sunt doar principii. Chimia tehnologica te invata pe deasupra si tehnologiile de ultima ora, aparatura care face medicamente, cloanare, schimbari genetice, corectari sa zicem, e fabuloasa.Chimia mediului se refera la protejarea mediului, ar fi sanse in tara. Daca e combinata si cu chimia tehnologica a mediului care e si asta tema la acest profil.