| Mariaaaaa2889 a întrebat:

Am si eu o mare nelamurire.As vrea sa merg mai departe la Postliceala Henri Coanda din Timisoara la sectia Asistent Medic Generalist, dar nu cunosc pe nimeni care sa fi mers acolo.Imi doresc sa stiu cat mai multe detalii despre scoala,daca se poate intra si fara diploma de bac,daca se da un test de admitere,daca imi pot gasi un loc de munca, cat se plateste, pot iesi asistenta unui medic de familie etc.Mi-ar fi de folos cat mai multe detalii celor care au fost acolo.

1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

La o postliceala te poti inscrie cu BAC-ul sau cu adeverinta ca ai terminat 12 clase.
Nu ai nevoei sa cunsoti pe nimeni, ci sa mergi personal la secretariatul acelei scoli sis a te inscrii.
Din pacate, nimeni nu-ti asigura loc de munca dupa terminarea unei scoli postliceale, nici macar dupa terminarea unei facultati, depinzand de norocul tau, daca esti capabil sa mergi la concursuri, cand apare cate un loc disponbil.
Plata salariala incepe de jos, de la salariu minim pe economie, pana ajungi sa te califici la locul de munca, iar in cativa ani, capatand experinta, iti urca si salariul.