| anonim_4396 a întrebat:

Din vara vreau sa încep cursurile de asistent medical la o școală postliceala. Sunt puțin nehotărâta între asistent medical generalist și asistent farmacist. Știe cineva sa îmi dea mai multe detalii, informații, îndrumări, păreri, sa ma pot decide? Mulțumesc.

2 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Asistenții de farmacie sunt prost plătiți. Cat despre locuri, sunt pe cale de disparitie. E posibil sa nu mai fie nevoie nici macar de farmacisti. Mai bine alege prima variantă. Nu e asa de greu precum ti s-a spus aici.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ca asistent medical generalist poti lucra in spital sau in clinici private. Este o meserie destul de stresanta, lucrezi cu pacienti. Trebuie sa ai rezistenta psihica, sa nu te temi de sange, ca vezi o persoana lesinata sau chiar pe moarte. Sa iti placa sa pui mana pe om si sa faci orice tratament iti indica medicul. Daca esti slaba de inger meseria asta nu e de tine, nu de alta dar vrei sa pici jos cand vezi ca i se face rau la o persoana sau ca curge sange in siringa? Nu e pentru oricine.
La asistent de farmacie esti mult mai curat si mai putin stresat. Nu faci decat ca vinzi medicamente si mai dai indicatii, oricum esti sub observatia unui farmacist cu facultate. Nu avem ce compara facultatea de farmacie cu o postliceala, am auzit ca nivelul de chimie care se studiaza si celelalte materii este mult mai aprofundat. Ca asistent de farmacie lucrezi intr-o farmacie, nu prea cred ca te ia in frabrici de medicamente fara facultatea de farmacie. Nu se prea mai prepara medicamente, acum cam toate vin sigilate in cutii. Tu trebuie doar sa vinzi cat de mult si sa mai dai indrumari in modul de administrare a medicamentelor. Eu as opta pentru asistent de farmacie dar la asistent generalist meseria e mult mai dinamica, nu ai cum sa te plictisesti pentru ca in fiecare zi ai alte cazuri. Dar este si mai murdara. Lucrezi cu sange, unul mai vomita, altul ii tot transpirat etc etc.