| teiube a întrebat:

Buna ziua m-ar interesa o cariera in magistratura (judecator) si am o nelamurire dupa de termin facultatea de drept si iau licenta ce urmeza dupa ma incriu la inm sau fac masterat dupa facultate ce fac care sunt pasi ma poate ajuta cineva

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Dupa terminarea facultatii, cu diploma de licenta, va trebui sa reusesti la examenul de admitere la INM, sa faci cursurile de 2 ani, sa reusesti la examenul de absolvire, sa faci stagiul de 1 an si sa reusesti la examenul de capacitate.
Detalii gasesti in L.303/2004, republicata in 2005, cu md. si compl. ulterioare, in special Titlul II.