| Karol1877 a întrebat:

Ce parere aveti despre o cariera in domeniul juridic? Adica daca o sa termin Facultatea de Drept ( UB - Bucuresti ), apoi sa dau la Magistratura, as putea ajunge un procuror?
Vreau sa stiu cat de profitabila si cat de dificila e aceasta functie.
~Accept raspunsul dat doar de la cei bine informati / care studiaza dreptul / au rude in domeniu.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, poti ajunge procuror, dupa ce absolvi INM.
Este o profesie grea, solicitanta mai ales psihic si destul de bine platita acum.

| Bondarel99 a răspuns:

E foarte lung și foarte greu acest drum, in plus majoritatea au pile.
După facultate dacă te tine, adică dacă înveți foarte mult, ma refer foarte foarte mult și te duce capul in domeniul asta și îți și place, poți da examen sa intri in barou, putini intra, apoi mai departe poți evolua și poți ajunge chiar procuror dacă asta îți dorești și ai destula ambiție.
Nu e extrem de dificila meseria asta, dar e destul de profitabila.

| Lucian4 a răspuns:

Daca cauti profit (profitabil) nu te face magistrat. magistratul (judecatorul/procurorul) nu fac munca de administratie ca in primarie (mai adauga o foaie la dosar, pun stampila si gata dosarul). lucrezi cu destinul oamenilor.