| andanechita a întrebat:

sunt absolventa de facultate LMA germana engleza, am primit un post de educatoare, suplinitor, fiind necalificata pentru. predare.
am un modul pedagogic inceput, vreau sa stiu, cand termin modulul pedagogic - curs de 6 luni- o sa fiu incadrata ca si calificata? sau va trebui sa fac un colegiu de 3 ani?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Citeste Legea nr.1/2011, a educatiei nationale, art.236 si urmatoarele si te lamuresti. Numai bine!

| DenisaAbdn a răspuns:

Daca nu ai finalizat modulul pedagogic in facultate, trebuie sa il faci sub forma de Curs Postuniversitar de Psihopedagogie, cu durata de doua semestre, in urma caruia vei obtine certificatul de absolvire care iti va da dreptul de a preda in invatamantul general obligatoriu, fara sa fie nevoie sa faci inca trei ani. Adreseaza-te la secretariatul Universitatii din orasul tau, Departamentul Pentru Pregatirea Personalului Didactic.Mult succes!

| Agnes00 a răspuns:

Din cate stiu pentru a preda este suficient sa faci modulul psiho-pedagogic in timpul facultatii sau dupa aceea, cateva luni. Nu e necesar sa mai faci alta facultate.