| Ionelagh7 a întrebat:

Buna ziua!
Sunt clasa a 12 a la profil uman si sunt foarte nehotarata in ceea ce priveste facultatea.
Initial am inceput sa ma pregatesc pentru admiterea la facultatea de asistenti dar primind multe pareri contra, ca in facultate stundetii sunt tratati foarte urat de profesori la fel si in spitale si lucrul asta ma face sa ma gandesc ca nu prea merita.
Daca sunt persoane pe aici, asistenti sau studenti la facultatea de asistenti sa-mi spuneti si mie va rog cum sta treaba pe acolo si daca chiar merita.
M-am gandit sa dau la alta facultate care mi-ar placea dar nu prea gasesc varianta.
M-am gandit sa dau la geografie pentru ca nu e o materie care imi displace dar nu sunt nici innebunita dar tot asa nu stiu daca merita sau la IT pentru ca si asta imi place dar nu prea am cunostinte in acest domeniu, avand in vedere ca am fost la profil uman si nu stiu daca m-as descurca la facultate fiind fara cunostinte.
Daca sunt pe aici persoane care au fost in situatia mea si m-ar putea ajuta cu niste sfarturi sau cu alte facultati as fi foarte recunoscatoare.
Avand in vedere ca nu sunt pasionata de un lucru anume, imi place din tot cate putin.

7 răspunsuri:
| MironMihaela a răspuns:

Mai intai, succes la Bacalaureat!

| Lioana a răspuns:

E o decizie pe care trebuie sa o iei singura, oricat ar fi de greu. Nu lasa pe nimeni sa decida in locul tau. Gandeste-te bine si alege cea mai potrivita varianta pentru tine.

| PopescuJennifer a răspuns:

Ce te vezi facand 8/10/12 ore pe zi dupa ce termini facultatea zile in sir, ani in sir? Te vezi lucrand in spital si ingrijind bolnavi? Te vezi stand in fata unui calculator si butonand la un cod? Ar trebui prima data sa iti gasesti o pasiune care sa o transformi in meserie. Facultatea dureaza 3-5 ani, profesia care o alegi dureaza o viata...

| anonim3247 a răspuns:

Eu dacă erai fata mea îți spuneam - Fă-te avocată.

| sierra1 a răspuns:

De la filo, megi direct la limbi străine că e la mare modă

| Movalor a răspuns:

Si eu am fost foarte indecisa cand a trebuit sa imi aleg facultatea. Nu stiam unde sa merg sau ce as vrea sa fac in viitor. Asa ca mi-am ales sa merg la Litere (eu eram la filo in liceu) ca sa mai trag de timp. Si acum (dupa aproape un an de facultate) mi-am dat seama in sfarsit ce vreau si sunt in proces de schimbare de facultati. Mai specific la contabilitate laughing.

Ce am incercat sa spun e ca foarte putini oameni se pot decide la 18 ani ce vor sa faca pentru tot restul vietii. Si chiar daca nu auzi des de asta, e total normal sa te razgandesti si sa incerci multe lucruri pana iti gasesti scopul tau. Si eu sunt invidioasa pe cei care stiu de cand sunt mici exact ce vor sa faca. Dar lasa ca si noi cei indecisi ne vom da seama la un moment dat!

Deci nu te panica ca in final totul va fi bine. E un proces al vietii, I guess.

Spor la Bacalaureat si sper sa iti gasesti ce vrei sa faci!

| Violleta2022 a răspuns:

Am vesti bune pentru tine: chiar nu trebuie sa faci nici o facultate, fiindca nici o facultate nu vine cu loc de munca asigurat.
Poti sa te inscrii la un curs post-liceal de asistenti medicali si in 3 ani de zile iesi asistenta.