| Camelutsaa a întrebat:

Buna,TPU. AM trecut in clasa a 12 a, sunt din Bucuresti si vreau sa ma pregatesc inca de pe acum pentru admiterea la facultate. As vrea sa dau la Facultatea de Drept, dar nu stiu ce specializari are si in ce consta. Daca sunteti studenti acolo sau aveti cunostinte, puteti sa imi spuneti cum este? Cat de greu este? Ma puteti ajuta cu sfaturi? Multumesc.

Răspuns Câştigător
| adybutterfly a răspuns:

Materialele necesare pentru pregatirea in vederea admiterii la facultatea de drept:
Limba si lit. romana:
Culegeri: - Teste grila pentru concursul de admitere la Facultatea de Drept(2500 de itemi) Ed. Paralela 45, de Anca Davidoiu- Roman si Cecilia Ionescu (xerox) 15 lei
- Teste grila Fonetica, vocabular, cultivarea limbii romane, Ed. Niculescu, de Ion Popa si Marinela Popa 10 lei

- Evaluare prin teste grila, Ed. Caramis, de Paul Didita si Adriana Didita 20 lei

Sinteza Limba romana:
- Gramatica, fonetica, vocabular, ortografie si ortoepie, editie revizuita in conformitate cu noul DOOM, Ed Niculescu, de Ion Popa si Marinela Popa. 20 lei

- Teoria si practica analizei gramaticale, ed. Excelsior, de GG Neamtu! 20 lei.

- Cultivarea limbii romane; Mic dictionar ortoepic, ortografic, morfologic, frazeologic, de sinonime, paronime, sinonime, pleonasme, abrevieri; Exercitii si teste grila; Editura Didactica Nova, Dumitru Gherghina, Maria Gherghina; 15 lei

Economie:
- " Economie, clasa a XI- a" ed. Economica Preuniversitaria, de Ilie Gavrila, Dan Nitescu, Paul tanase Ghita 10 lei

- Economie clasa a XI- a Editura Antet, de Gheorghe Cretoiu, Stelian Iordache 15 lei.

* de asemenea va pot ajuta cu orice alta informatie legata de examenul de admitere.