| BlackRaven45 a întrebat:

Sunt eleva in clasa a XI-a la profiulul de Stiinte ale Naturii. Pentru viitor am 2 optiuni in materie de facultati: Facultatea de Biologie si Facultatea de Psihologie. Ambele in Cluj. As dori niste sfaturi. Sincer m-am gandit sa le fac pe amandoua, insa nu stiu pe care ar trebui sa o fac prima. Initial m-am gandit la Facultatea de Biologie deoarece exista un concurs "Emil Racovita" in clasa a XII-a unde daca optii un anumit punctaj, un loc in cadrul facultatii iti este garantat. Biologia este o pasiune inca de cand eram mica, iar Psihologia a devenit o pasiune inca de cand am inceput sa o studiem in clasa a X-a. Sunt o persoana foarte empatica si mi-ar placea sa am un loc de munca care sa imi dea oportunitatea sa ajut oamenii sau mediul inconjurator. Un loc de munca care sa imi placa. Ambele domenii imi sunt foarte dragi, insa care ar fi mai "de viitor"? Care mi-ar fi mai benefica? Multumesc anticipat happy

1 răspuns:
| gratargratar a răspuns:

Ambele facultati sunt de viitor. Facultatea de psihologie este mai usoara pentru intelect.
Psihologia o poti practica si individual, adica poti avea cabinetul tau si nu trebuie sa te angajezi neaparat. Cu biologia nu se poate.

Eu te sfatuiesc sa le incepi pe ambele, iar apoi, dupa primul an, daca nu le poti continua pe ambele, alegi cea care-ti place mai mult.