| Aegbhc a întrebat:

Sunt in clasa a X-a si sunt foarte indecisa in privinta viitorului meu, adica ce facultate sa urmez. Parintii ma incurajeaza sa urmez cursurile facultatii de medicina (amandoi lucreaza in domeniul medical), dar nu stiu daca eu sunt facuta pentru aceasta facultate. M-am gandit la psihologie sau limbi straine, dar tatal meu, in special, nu este de acord cu aceste domenii, spunandu-mi ca voi muri de foame cu ele. Nu pot sa neg asta. M-am gandit, daca ar fi sa fac facultatea de medicina, sa ma specializez pe psihiatrie, insa nu stiu cat de mult se leaga aceasta cu studiile psihologice, adica ce imi place mie fff mult. Ma pasioneaza psihologia de multi ani, iar din vara trecuta am inceput sa ma documentez si din carti de psihologie practica, tratate, mi-ar placea sa fac asta toata viata si sa ajung sa lucrez cu omul spre rezolvarea problemelor sale pe plan psihic. Nu se pune problema ca nu as intra la vreuna dintre facultati. Astept sfaturile voastre. A mai fost pus cineva in aceasta situatie? Voi ce ati face? Pot detalia situatia in comentarii, daca este necesar.

7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca vrei sa practici psihologie, nu vei muri niciodata de foame. Un psiholog care face psihoterapie castiga cat 5 doctori.

| Aegbhc explică (pentru Brigaela):

Mulțumesc pentru răspuns, dar am o mica nelămurire. Cum lucrezi după ce termini studiile? In cabinet? Cine vine la tine?

| Brigaela a răspuns (pentru Aegbhc):

Lucrezi inca din timpul studiilor, ajuti gratuit omanei si colegi si asa incet-incet ajungi sa fii cunoscut si recomandat in acest cerc.

| Adry05 a răspuns:

Poti sa mergi pe psihiatrie daca chiar insista ai tai cu medicina si impaci 2. DEsi nu vad de ce sa te chinui cu medicina cand la psihologie e ceva mai usor si e strict ce-ti place. Parintii tai au ramas cu ideile de pe vremea comunismului, psihologia ca domeniu incepe sa se dezvolte tot mai mult si la noi, si pana termini tu facultatea si o sa fii gata sa profesezi o sa fie si mai dezvoltata piata.

| Libelle a răspuns:

O sa raspund strict la ce as face in locul tau.
As merge pe medicina si as alege psihiatria ca specializare/rezidentiat. Sincer, mi se pare ca oamenii devin atat de fucked up incat va fi un domeniu foarte exploatat in viitor. Psihologia deja e de low level si te straduiesti atat de mult sa iti deschizi un cabinet si sa iti creezi un nume incat nu cred ca merita. Daca chiar vrei sa ajuti oameni, psihiatria e un domeniu care iti va permite sa ajuti cazurile care depasesc psihologia si care pentru multi par de nerezolvat.
Plus ca, de multe ori suntem vrajiti de ce credem ca ne place, la o anumita varsta, pentru ca ceea ce credeam noi sa nu mai corespunda la un moment dat cu realitatea. Ai un avantaj ca parintii tai lucreaza in domeniul medical, asa ca nu ar fi rau daca ti-ai indrepta ambitia tot intr-acolo.
Medicina e cel mai frumos domeniu in care poti lucra atunci cand chiar iti doresti sa ii ajuti pe ceilalti (si cand ai si destul bagaj intelectual, sa nu uitam big grin )

Bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fă ce îti place, dar dacă crezi că faci față și ești făcută pentru medicină mergi acolo, totuși, nu-i lăsa pe alții să-ți decidă viitorul, indiferent cine ar fi ei.

| GoldandSilver a răspuns:

Fa ceea ce-ti place!