| LylyIlyeLylyIlye a întrebat:

Buna ziua, Sunt mama unui baiat de clasa a 9 a la liceu cu profil de mate info. Am discutat cu el si mi-a zis ca, ar dori dupa terminarea liceului o cariera in politia romana. Va rog sa ma ajutati cu niste sfaturi pentru a stii cum sa-l indrum in această direcție. Care sunt pasii dupa terminarea liceului? Unde si cand ar trebui sa inceapa pregatirea pentru probele sportive? Va mulțumesc anticipat pentru ajutorul acordat.

4 răspunsuri:
| Lukasssz a răspuns:

Este minunat că fiul dumneavoastră își dorește o carieră în poliția română! Iată câțiva pași pe care îi poate urma pentru a-și îndeplini acest obiectiv:
Studiu și pregătire academică: În primul rând, este important ca fiul dumneavoastră să își continue studiile și să își completeze educația la nivel de liceu. Fiind la profilul de matematică-informatică, are deja o bază solidă în domenii care pot fi relevante pentru poliție, cum ar fi analiza de date și gândirea logică.
Intrarea în Academia de Poliție: După terminarea liceului, următorul pas ar fi să se pregătească pentru admiterea la Academia de Poliție "Alexandru Ioan Cuza" din București sau la una dintre școlile de poliție regionale. Acolo va trebui să treacă prin procesul de selecție, care poate include examene scrise, interviuri și teste psihologice.
Pregătirea pentru probele sportive: Fiul dumneavoastră ar trebui să înceapă pregătirea pentru probele sportive încă din timpul liceului sau chiar înainte. Aceste probe includ alergarea pe distanțe variate, sărituri, înot, etc. Este important să fie într-o formă fizică bună pentru a trece de aceste teste.
Participarea la stagii și programe de voluntariat: În timpul liceului și înainte de aplicarea la Academia de Poliție, fiul dumneavoastră ar putea să participe la programe de voluntariat sau stagii în domenii relevante, cum ar fi serviciul de voluntariat în comunitate sau stagii în cadrul departamentelor de poliție locale. Acest lucru poate oferi o experiență valoroasă și poate să îi ofere o mai bună înțelegere a muncii de polițist.
Mentorat și consiliere: Fiul dumneavoastră ar putea să caute și să își dezvolte relații cu polițiști sau alte persoane din domeniu care îi pot oferi sfaturi și îndrumare pe parcursul acestui proces. Cu pregătirea și determinarea potrivite, poate avea o carieră de succes în poliția română.

| scaragigel a răspuns (pentru Lukasssz):

Chat gpt

| Lukasssz a răspuns (pentru scaragigel):

Esti gelos pentru ca nu ai destula materie cenusie

| OneReason a răspuns:

După liceu, trebuie să se documenteze pentru cerințele de admitere la școlile de poliție și să se pregătească temeinic pentru examene. În timpul liber, poate începe pregătirea fizică pentru probele sportive și, dacă e nevoie, poate apela la un antrenor. Susținerea ta și încurajările vor fi esențiale în acest drum către cariera dorită. Să-i fiți alături și să-l sprijiniți în fiecare etapă!