| ___Enzo a întrebat:

Bună ziua! Sunt meteorologi care nu lucrează în weekend și lucrează doar de luni până vineri până în ora 19?

Răspuns Câştigător
| mi25 a răspuns:

Metereologii lucreaza in ture. Regimul turelor il stabileste angajatorul dupa ce a discutat cu salariatii (reprezentantii acestora), cu ture libere, astfel incat sa se asigure lunar media de 40 de ore pe saptamana.
Sunt cazuri cand nu se poate asigura timpul saptamanal liber. In acest caz se aplica prevederile Codului muncii.
Meteorologia este societate cu foc continuu si se aplica regimul acestora.

6 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă ești metorolog cu soția pe vârful Vlădeasa, cum crezi că e?

| mi25 a răspuns:

Am uitat sa specific. La statiile de meteorologie care sunt departe de localitatile unde locuiesc lucratorii, acestia lucreaza si se odihnesc in cladirea statiei cate o saptaman si au 2 saptamani libere.

| teclado a răspuns (pentru mi25):

Vreau șî eu un asemenea Job
imi iau o gagica misto
si ma mut pe banii statului sa frec menta cred ca e munca extraordinar de puțină si de multe ori se poate băga măsurătorile si din burtă,
pana la urma stau degeaba si primesc bani
si casa unde sa locuiesc fara sa platesc nimic
uau ce job interesant
la aer curat departe de civilizatie

| mi25 a răspuns (pentru teclado):

De afara asa se vede. Vede-te-as intr-un varf de munte, cu statie meteo alimentata cu generator. Sau in baragan pe timp de iarna sau in arsita verii.
O statie metereologica este deservita de 2-3 persoane, dormitoarele sunt pentru personal, nu pentru alte persoane.
Ce usor este sa vorbesti daca nu cunosti.

| mi25 a răspuns:

Pasarea malai viseaza.

| MiraMiraMira987654321 a răspuns:

Doar daca sunt prin ceva birouri fara multa legatura cu meteorologia. Altfel, lucreaza 7/7 in 3 schimburi.