| anonim_4396 a întrebat:

Sunt o licentiata in comunicare si relatii publice Bucuresti, liceu limbi straine, totusi fara experienta profesionala; locuiesc in Constanta de ceva timp si incerc sa-mi gasesc un job (full-time). Acum problema mea r fi urmatoarea( sunt convinsa ca nu doar a mea):am aplicat la nenumarate joburi pe net, am depus si personal C. V.-uri, insa nu s-a concretizat nimic.Principalele argumente aduse de catre posibilii angajatori au fost lipsa experientei si faptul ca am doi copii, desi le-am explicat(am incercat)ca aceste argumente nu pot fi un impediment atunci cand un candidat isi doreste cu toata convingerea o cariera. Nu va mai spun de diversele incercari ale unor firme de ama "prinde " pe un salariu de nimic, dar pe posibile comisioane mari...Sunt poliglota(engleza, franceza, italiana, spaniola) si ma descurc destul de bine pe calculator.Astept unele sfaturi de la cei avizati...Multumesc!

Răspuns Câştigător
| danielcretu1980 a răspuns:

Acum e grea piata muncii in ansamblu. asa ca angajatorii isi dorect "angajatul ideal".
Dincolo de asta, lipsa experientei e intotdeauna impotriva ta, ca si cazul celor cu prea multa experienta. Adevarul e ca fiecare pleca de la o slujba la care cerintele sunt mici, si salariul pe masura si apoi avanseaza (in companie sau in alte companii), pe salariu din ce in ce mai mare.
Copiii sunt buni pe CV-ul tatalui_ arata motivatia de a-i hrani si seriozitatea candidatului.
La mama, copiii sunt tot timpul vazuti ca un motiv de distragere de la treburile firmei, impediment la deplasari si delegatii.

Sfatul meu: nu trece copiii pe CV, nu ii ascunzi... doar nu ii mentionezi. asta e happy. trebuie.

2. Accepta cel mai mare salariu care ti s-a oferit si din pozitia respectiva, peste 6-12 luni vei putea candida la un alt post, mai bine platit. Poate la o alta firma.
Daca nu esti angajata nicaieri, nu acumulezi experienta accea atat de invocata de angajatori si vei cauta la nesfarsit.
succes.

4 răspunsuri:
| unu a răspuns:

Cat era salariul de nimic?

| janvaljan a răspuns:

Salariul de nimic era evident minim pe economie, bani pe care ar fi trebuit sa-i dau pe transport si mancare...ba chiar cei de la B.C. R.mi-au oferit fabuloasa suma de 100 de ron...

| janvaljan a răspuns:

Mda,multumesc de spam... spor la bani!

| Lukk a răspuns:

Daniel te sfatuieste foarte bine, sunt perfect de acord, aceleasi lucrurile ti le spun si eu