| Anasan a întrebat:

Buna ziua tuturor. Am si eu niste nelamuriri.
Ce facultati trebuie sa urmezi pentru a avea meseria de psiholog criminalist? In afara de cea de Psihologie trebuie si Dreptul cu specializarea in Stiinte Penale si Criminalistica?

Răspuns Câştigător
| NOC a răspuns:

Mergi la Facultatea de Psihologie si apoi te specializezi pe Criminalistica si tine legatura cu un departament de criminalistica din inspectoratul de politie cel mai apropiat. Nu este neaparat necesar sa urmezi si Dreptul, nu la inceput. Va trebui sa dai din coate ca sa prinzi un post atunci cand se scoate la concurs. In orice caz, mergi pe psihologie si pe urma te orientezi.

7 răspunsuri:
| NOC a răspuns:

Dupa ce te vezi studenta la psihologie o sa vezi exact spre ce te poti indrepta, nu este domeniul meu asta si prefer sa ma abtin sa vorbesc despre ceea ce nu cunosc decat tangential.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tu vrei sa faci mai multe facultati? te-ai tacanit? esti cu capu?

| liongirl a răspuns:

Buna!`Se numeste psiholog judiciar; si eu vreau sa urmez aceasta meserie pentru ca este foarte frumoasa si necesita multa rabdare, curaj si inteligenta.
Eu le-am povestit parintilor si mi-au spus ca meseria de psiholog judiciar este foarte cautata, dar si riscanta in acelasi timp.In fine...sa lasam pericolul.
Mie mi-au spus multi dintre profesori ca trebuie sa dau la un liceu cu profil Uman (logic...laughing) si sa urmes sectia Stiinte Socio-umane.Acolo voi invata istorie, geografie, filologie, filozofie, franceza, engleza si nu in ultimul rand, foarte multa psihologie si cultura civica.
Eu inca sunt in gimnaziu, trebuie sa ma pregatesc de liceu si sunt sigura 100 % ca psihologia judiciara imi va fi de folos si imi va placea intotdeauna.
La facultate, din fericire parintii s-au gandit la mine si mi-au facut asigurare de studii de la 5 ani si inca vor continua cu ea, dar la facultate voi aplica pentru locuri din afara, in special pentru cele din Marea Britanie, Finlanda si Spania pentru ca nu stiu alte limbi.Nu cred ca n-ar exista acolo facultati de psihologie judiara, deoarece la noi exista vreo 4 de stat si vreo 3 de privat, deci nu-mi fac probleme in aceasta legatura.
Ma voi mai documenta in continuare si daca vrei informatii, te anunt eu cand le gasesc; asta daca le gasesc.hee hee
Ma rog...multa bafta in continuare!`happy

| Anasan explică:

Nu nu m-am tacanit. Si da vreau sa fac mai multe.
Ma rog, oricum nu avea rost sa-ti raspund pentru ca esti anonim. Si daca nu ma poti ajuta in absolut niciun fel te rog sa te abti de la comenatarii inutile. Eu am pus aceasta intrebare cat se poate de serios si chiar sper ca cineva imi va putea raspunde.

| Anasan explică:

In primul rand, Noc iti multumesc mult pentru raspuns!
Dar mai am ceva nelamuriri: stiu ca daca imi doresc sa ma specializez pe acel domeniu al criminalisticii ar trebui sa urmez Facultatea de Psihologie in Bucuresti. Dar din diverse motive nu pot merge acolo inca. Prin urmare vreau sa urmez aceasta facultate la Timisoara. Dupa terminarea ei as vrea sa ma mut de tot in Bucuresti. Ideea e urmatoarea: exista vreo specializare in Criminalistica in cadrul Facultatii de Psihologie( ma refer la vreun master ceva )? Din cate am vazut pana acum as putea face niste studii postuniversitare in cadrul Facultatii de Drept pe specializarea Stiinte Penale si Criminalistica, nu?
Inca o data, iti multumesc mult!

| Anasan explică:

Ok. Multumesc Noc!

| Anasan explică:

Mersi frumos LionGirl! Sa-ti verifici mesajele private happy