| Ekirts a întrebat:

Ca sa am o cariera in IT, programator ce profil de liceu si ce facultate trebuie sa fac?

P.S : Si te bazezi mai mult pe matematica sau informatica?

Va multumesc, dau funda.

Răspuns Câştigător
| Aalyn91 a răspuns:

Tu ca sa fii IT-ist trebuie sa faci mate info si facultatea de informatica si mai mult te bazezi si pe matematica, fizica dar si informatica nu numai matematica o sa faci si la liceu dar si la facultate fizica. FUNDA?

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Profil mate info si o facultate de profile, fie ea Informatica sau Automatica si Calculatoare.

La inceput te axezi pe matematica in special iar apoi si pe informatica... merge mana in mana

| Ekirts explică (pentru Aalyn91):

Si trebuie neaparat mate-info?

| ElenaSA a răspuns:

Poti merge la Matematica-informatica-specializare liceu si la facultate-ori Politehnica-Automatica sau, daca vrei mai usor la Facultatea de Matematica.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Ekirts):

Da, trebuie neaparat mate info. La facultatile cu profil IT se face matematica la modul serios, cel putin in primul an. Fara bazele din liceu vei face fata foarte greu

Răspuns utilizator avertizat
| BiuL a răspuns:

Te duci la mate-info si apoi la facultatea de calculatoare/cibernetica