| gangalot002 a întrebat:

am si eu o intrebare : sunt baiat am 16 ani si sunt in clasa a-10-a la un liceu teoretic: profil matematica--informatica, si m-ar interesa o cariera respectiv o facultate in domeniul / specializarea : cameraman pe teren sau stabil si nu stiu ce facultate trebuie sa urmez si daca trebuie medii mare si daca exista asa ceva ..asa facultate.dau funda cine ma ajuta cu niste sfaturi si niste facultati unde ma pot interesa.dau funda multumesc foarte mult

4 răspunsuri:
| Nastia a răspuns:

Nu cred ca e nevoie de facultate pentru un cameraman.un curs e de ajuns.mai intereseaza-te, mai mult nu stiu sa-ti spun.bafta!

| TheAce a răspuns:

Ai uitat sa treci domeniul...

| TheAce a răspuns:

Dar...daca ai spus cameraman..atunci nu pot sa iti sugerez decat scoala de televiziune. Tudor Vornicu e cea mai buna din tara. Poti urma desigur si facultatea de jurnalism (sau stiintele comunicarii) urmand ca mai apoi sa faci un master pe televiziune (un an va fi practica, ceea ce in cazul tau e ideal)

| Dracoola a răspuns:

Pai Jurnalism sau la Unatc, o sa aud faze de genul, cum ca un cameraman n-are nevoie de studii superioare, asta numai teoretic, de fapt are. Eu am lucrat prin televiziuni si pot spune ca peste 80% din cameramanii de acolo aveau studii superioare, unii chiar de specialitate.