| george9510 a întrebat:

Salut am o intrebare daca eu vreau sa ma fac operator sau programator pe calculator sau ceva dar sa fie pe calculator imi trebuie multa matematica pentru ca ador informatica dar nu cea pe care o fac la liceu ci tic-ul si vreau sa stiu daca la facultate imi va trebui matematica pe acest domeniu pe ce profil sa ma duc si ce meserii pot face pe acest domeniu

6 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Din pacate va trebui sa stii matematica dar stai linistit ca nu iti umple capul angro acolo doar e o profesionala 1 an si apoi faci practica obtii diploma pac tac gata.

| Dash a răspuns:

Pai, la facultatea pentru programatori faci 7 feluri de matematica (algebra, geometrie, analiza, trigonometrie, etc) si mai putina informatica.

| TitiDrLove a răspuns:

rolling on the floor) Nu iti place informatica de la liceu,ci T.I.C?
Pai nu are nici o treaba T.I.C. cu meseria de programator! Programare = informatica pura, nu competente digitala cum e T.I.C!
Programator = Faci programe... fara limbaje de programare nu poti!
Programarea poate fi WEB, PC. sa zic
pentru web:
html
php
joomla

Pt pc:
Pascal
C++
Astea sunt limbaje de alea care nu iti plac tie!
Cu T.I.C de la scoala nu ai cum sa ajungi programator, ci poate doar Vanzator la magazine I.T. happy
Asa ca nu mai spune ca nu iti place informatica de la liceu si vrei sa te faci programator ca adori asta laughing

| MMihai a răspuns:

Pentru orișicare facultate serioasă ai nevoie de Matematică.
Dacă ești la liceu și nu la gimnaziu, ești mai mare și ar trebui să știi ce meserii pot fi făcute legate de o asemenea facultate.
Caută și tu facultățile: de automatică și calculatoare, electronică și telecomunicații, Informatică (sau matematică - informatică ), cibernetică economică- sau o altă secție la o facultate privind prelucrarea matematică a datelor economice, secție de design cu calculatorul, etc. Și pe la Academia Militară ar putea să fie o secție legată de calculatoare - - modelarea și simularea matematică, a operațiunilor militare, la un M.S.M.--, etc.

| MMihai a răspuns:

Nu îmi este foarte clar ce înseamnă la voi tic= tehnologia informațiilor și calculatoare sau comunicare și ce capitole se învață la așa ceva!
Bănuiesc că vă face găuri în cap cu Windows și Office și Vizual Studio. Net care sunt softuri scumpe, in loc să vă învețe Linux-uri, Open Office, și C++ pentru. Linux ș.a.m.d., care sunt gratuite. Asta pe sistemul că de ce bine, când se poate și prost, sau foarte prost, tipic învățământului românesc!
Să înveți să utilizezi un soft făcut de alții nu este o mare deșteptăciune./ șmecherie.
Ceva mai complicat este nu să înveți abc-ul, unui limbaj de programare, ci să îți faci programele tale folosind diverse limbaje de programare!

| george9510 explică:

Va multumesc pentru raspunsuri dar vreau sa stiu o meserie care necesita materia t.i.c. care sa fie platita bine si ce facultate pe ce profil as putea sa fac