| bubia a întrebat:

Ca sa fi designer vestimentar trebuie sa stii sa desenezi foarte bine sau numa sa stii sa desenezi schite?big grin

Răspuns Câştigător
NOname
| NOname a răspuns:

N-ar strica deloc sa te pricepi la desen, insa si daca nu vei sti sa desenezi aproape deloc, vei avea sansa sa recuperezi/inveti totul la facultate, pentru ca oricum veti incepe totul aproape de la zero (ca si cum niciunul dintre voi n-ar avea liceul de arte). Iar critic de moda vei putea sa devii abia dupa terminarea facultatii de design/arte. Doar, ca sa critici ceva, trebuie ma intai sa devii un expert in domeniul respectiv, nu?winking Succes si numai bine! Daca vrei cu adevarat si iti vei da toata silinta, vei reusi neaparat.

5 răspunsuri:
| Black_Cherry a răspuns:

Depinde. Iti trebuie si desen. La inceputul carierei poti ajunge sa fii desenator pentru o firma iar atunci trebuie sa stii sa desenezi bine. BTW si eu vreau sa fiu designer vestimentar big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca sa fi desgner vestimentar, trebuie sa stii sa desenezi cat de cat, sa stii proportiile corpului uman si ce avantajaza fiecare silueta, sa stii despre materiale si sa stii si sa cosi la masina, sa ai idee de tipare de haine pentru ca sa poata fi create tinutele...si de muuulti bani ca sa te lansezi si relatii.Eu am facut cursuri de designer vestimentar si trebuie sa ai si un pic de talent. Du-te la o scoala de arte.happySi ai sa te lamuresti mai bine.Succes

| LiA_1752 a răspuns:

Pentru a fi designer vestimentar trebuie sa poti desena normal, poate lux, nu, dar sa fie desen frumos, dar mai tare sa stii si sa-ti placa matematica.

| bubia explică:

Ce legatura are matematica cu designu? eu aador matematica si fizica merg la olimp la fizic...laughing)

| bubia explică:

Ca sa fiu critic de moda ce facultate trebuie sa fac? pls.