| gamerulmalahios a întrebat:

Cam cat mi-ar lua sa invat informatica daca sunt praf?
Salut TPU! Mi-ar placea sa ma fac softist dar nu prea ma pricep deloc la calculatoare.Totusi, ma gandesc ca daca chiar vreau pot sa ma apuc si sa invat.Problema e, cat de mult am de invatat.Daca ar fi sa intru la o facultate de IT, nu o sa mai fie problema-pur si simplu invat ce se preda la facultate.Dar acum, daca vreau sa intru trebuie sa ma apuc sa invat pe langa ce se preda la scoala si eventual sa am si meditatii.Dar, totul se rezuma la un lucru-cat de mult e de invatat ca sa intru(avand in vedere ca nu ma pricep deloc la calculatoare). Daca e putin atunci cred ca ma apuc, dar daca e mult nu sunt sigur daca merita efortul.Voi ce credeti:
CAM CAT DE MULT TREBUIE SA INVETE CINEVA CARE NU SE PRICEPE DELOC CU TEHNOLOGIA CA SA INTRE LA O FACULTATE DE IT? SE MERITA SA SE APUCE SA INVETE SI SA PLATEASCA MEDITATII? Multumesc anticipat!

40 răspunsuri:
| Unravel a răspuns (pentru Ara997):

Soc si groaza! Ce te faci cu aia care nici n-au facultate de info si totusi lucreaza in industrie?winking
Realitatea e ca multi chiar pot. Important e sa le placa si sa fie muncitori.

| sierra1 a răspuns (pentru suntserios):

Lpune-i lu' Ara ce zicea:

Cu "bazele " nu intri la informatica. punct.

| gamerulmalahios explică (pentru sierra1):

Pai eu zic ca nu ma pricep la calculatoare...sa umblu pe ele, nu la informatica care se preda la scoala(programarea)-gen nu sunt in stare sa piratez mai mult de 3 jocuri fara sa nu virusez un pic calculatorul.Adevarat, nici la programare nu sunt as dar aia nu cred e obligatorie ca sa ma fac it-ist.pot sa merg pe alte ramuri gen grafica, retealistica, servere, etc.

| sierra1 a răspuns (pentru gamerulmalahios):

în ce clasă ești?

| Ara997 a răspuns (pentru Unravel):

Ca si in constructii unde gasesti si arhitecti si muncitori necalificati si in idustria it exista si specialisti si "secretare".
diferenta te las pe tine sa o gasesti.
seara faina!

| Unravel2 a răspuns (pentru Ara997):

Diferenta e ca eu chiar stiu si am cunoscut oameni cu adevarat profesionisti. Si nu facultatea i-a scos asa. Unii n-au mai avut nici timp s-o termine.
In schimb tu esti doar un mediocru arogant care presupune cam multe desi n-a intrat nici la facultate.
Specialist nu te face facultatea, mediocrule, ci munca asidua.
Ca la orice facultate te intalnesti si cu o groaza de lepre in serie cu tine si dupa ce au terminat cu chiu cu vai s-au dus pe posturi de support /call center in telecomunicatii, dar asa mai elevat (vezi dom'le la companii multinationale de renume ca doar HRistele se uita la facultati decente, nu la experienta - care oricum nu o cauta in unele cazuri) adica fix niste secretare ajung destui si cu facultate. Intr-o serie de 100 insi abia 25%-30% se angajeaza dinainte sa termine, inca vreo 20% se angajeaza bine pe profil, iar restul raman pe branci cu restante sau se duc sa-si vada de o viata mai buna in alta tara cu ajutor din partea unei familii/anturaj, iar facultatea a fost asa de viata de student.

| Ara997 a răspuns (pentru Unravel2):

Eu vb strict pe IT. ma refer la o actvitate specialzata, nu la una de amator.
nu ma refer la arogante. ce face fiecare pe urma e treaba lui.
revin la chestiune:
pregatirea pentru admiterea la o fac de info nu coteaza care buc, Iasi cluj, pleaca de la algoritmica + un limbaj.
asa cum admiterea la medicina pleaca de la biologia de clasa11 +chimia organica.
ca mai apoi unul se face anatomopatolog si altul vanzator de medicamete asta e alta chestiune.
p.s. nu contest rolul muncii, din contra cotest cine stie ce pozitie intr-o multinationala obtinuta prin gudureli succesive. intelegi

| Unravel2 a răspuns (pentru Ara997):

Eu vorbeam strict de facultatea de facut gogosi. N-ai cu cine sta de vorba.

| gamerulmalahios explică (pentru sierra1):

A 11-a

| sierra1 a răspuns (pentru gamerulmalahios):

Algoritmii de bază și principalele instrucțiuni (C++) le-ai putea învăța în câteva luni dacă te ții de treabă.