| 4evergentleman a întrebat:

Cam ce face un casier la sfârșit de tura? Ce calcul trebuie să facă? Numără toți banii + monezile și transmite la final șefului cat o avut incasari?
Explicati-mi va rog pas cu pas cam ce faci inainte de ati termină tura ca și casier, orice detaliu conteaza!

Răspuns Câştigător
| aimullah123 a răspuns:

Salut!
Impreuna cu seful adjunct( seful de tura) se delogheaza casierul de pe casa pe care a lucrat. Dupa care amandoi merg in birou pentru a introduce in calculator tot ce contine sertarul respectiv (fondul cu care s-a logat + banii incasati+ bonuri de masa + 2 rapoarte de POS pe care le scoate adjunctul + cele doua foi pe care le scoate imprimanta, una la logare si una la delogare ), pentru a vedea daca exista diferente pe care va trebui ulterior sa le plateasca din salariu ( la anumite magazine peste 50, 100 de lei pe luna iar la altele pui inapoi si 1 leu daca dispare, ai dat restul gresit etc.)
Cum se face toata treaba asta?
Se numara fondul cu care ai fost logat. Fondul se pastreaza in trezor (un seif mare) pentru urmatoarea tura. Apoi se numara bonurile, si banii produsi in tura respectiva. Se trec pe o foaie de monetar urmatoarele: fondul, incasari cash, incasari card, incasari bonuri de masa. Toate aceste informatii se introduc in sistem si urmeaza sa iti afiseze raportul de casier in care iti scrie diferentele daca ai sau nu, viteza de scanare, incasari pe toata ziua etc.
Acest raport de casier, dar si foaia de monetar trebuiesc semnate atat de casier cat si de adjunct. Si asta a fost tot. Restul stie adjunctul ce mai pastreaza si ce arunca. Nu intram in treaba de adjunct.
Trebuie sa mai stii ca tot ce s-a incasat in ziua respectiva(toti casierii) se pastreaza in trezor pana urmeaza sa fie predate la banca.

4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Se scoate X-ul din casa si te verifici. Apoi scoti Z-ul si duci banii la verificat. Eu asa faceam. Daca din greseala aveam lipsa sau plus dupa scoaterea X-ului "reglam conturile" sa fie la fix suma totala cu banii din sertar.

| Frank51 a răspuns:

Depinde unde. In principiu nu numeri nimic, banii se duc la cineva care se ocupa cu număratul. Eu am fost casier prin 2018, la Carrefour, și banii ii puneam într-un tobogan subteran, care ducea într-o camera secreta( nimeni nu știa unde).

La final de tura mă delogam de pe casă, ștergeam puțin după mine și gata.

| johnnny123 a răspuns:

Păi stai puțin, pe tine te-a angajat cineva casier fără să-ți facă niciun fel de instruire?

| Smolbean a răspuns:

Te deloghezi din "contul" cu numele/numărul tău de casier, scoți bonul cu toate încasările din ziua respectiva, de obicei durează câteva minute.
Scoți toți banii din casa și mergi sa i numeri în spate. Eu ii numărăm cu șeful de departament din tura mea. Ii spuneam cât am și el ii înregistra pe calculator