| SingleForOne a întrebat:

Cand se termina facultatea, cu optiunea de psihopedagogie a acelei specializari (daca are), se poate deveni direct profesor gimnazial?
Mai sunt alte cursuri sau examene de trecut, dupa lucrarea de licenta?

Răspuns Câştigător
| Alexx234qw a răspuns:

Da.
Dai licenta.
Apoi dai examenul de TITULARIZARE care cuprinde notiuni fundamentale si de specialitate din facultatea absolvita + notiuni de psiho-pedagogie. Cu aceasta nota intri in invatamant.
Apoi urmeaza examenul de DEFINITIVAT.
Iar apoi gradele didactive II si I.

1 răspuns:
| Ka0ru a răspuns:

Examenul de titularizare cu care inchei practic modulul psihopedagogic.