| anonim_4396 a întrebat:

Ce trebuie sa faca o persoana, dupa ce termina facultatea, pentru a deveni profesor universitar?

6 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Studii psihopedagogice(nivel I) in timpul facultatii->master-> doctorat-> lucrari de cercetare stiintifica publicate(cat mai multe!) => profesor univesitar( dar mai incolo, dupa 40 de ani!)

| victorr_3274 a răspuns:

Sa-si dea licenta, masteratul si doctoratul.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Trebuie sa urmezi pasii: sa fii un student foarte bun, cu bursa de merit (ca sa intri in atentia dascalilor), numai astfel esti oprit in facultate pe post de preparator, te inscrii la doctorat, apoi avansezi incet in urma examenelor ocupand functia de asistent doctorand universitar, lector drd...profesor etc. Trebuie sa publici carti de specialitate, sa participi cu lucrari la seminarii etc. Multa activitate. Eu am avut un profesor, la 48 ani era deja profesor plin, cu toate gradele date. Acum e decan.
http://www.filosofie.ugal.ro/APROFESII/prof.universitar.htm

http://www.egirl.ro/lifestyle/educatie/grade-universitare-1715

| anadark84 a răspuns:

Sa invete foarte bine si/sau sa aiba ceva relatii si/sau sa fie un post liber la acea facultate. Primul pas este preparator, apoi asistent, lector, profesor.

| floresdemayo a răspuns (pentru anadark84):

Exact, ai zis bine: e nevoie de relatii, pile!

| elenuyzy a răspuns:

Cred ca trebuie sa ai master si sa fii foarte bun in domeniu