| laurentiavl a întrebat:

Care dintre aceste profesii sunt mai bune:
1. Jurnalista
2. Avocat/Procuror
3.Bucatar
4.Traducator/Ghid turistic?

Răspuns Câştigător
| Bogdiy14 a răspuns:

Jurnalista depinde unde, in mare nu e prea buna meseria. Avocat/Procuror o sa faci la bani de nu o sa stii ce sa faci cu ei dar scoala e foarte grea pana acolo. Bucatar e o meserie pe care o faci mai mult din pasiune decat pentru bani, un job relaxant si nu foarte bine platit. Traducator e bun daca mergi la companii mari dar depinde de limba, cel mai bine merge cu germana. Ghid Turistic e complet altceva, o sa vezi multe locuri frumoase dar o sa stai mult intr-un autocar si o sa primesti toate injuraturile daca cazarea nu e buna. Si nu cred ca poti sa iti faci o familie pentru ca esti mereu pe drumuri... Eu as alege Avocat dar stiu sigur ca nu pot sa invat destul cat sa ajung acolo happy daca tu poti bravo tie.

8 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Aia pe care o faci cel mai bine
aia la care te pricepi cel mai bine
aia pe care o faci din placere

| doctorandus a răspuns:

Orice meserie poate fi buna sau proasta, dupa cum ai norocul si depinzand de pricepere sau de facut prostii mari.

Sunt unii care ajung milionari ca bucatari de lux, iar altii se rateaza cu diploma de inginer softist sau de medic in mana.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

2.

| MelissaAdela a răspuns:

Din jurnalism si avocatura se castiga destul de bine.Insa, ca ghid turistic ai facilitatea de a calatorii prin diferite statiuni.Acum este alegerea ta in ceea ce vrei sa faci mai departe.Succes :*

| Bogdiy14 a răspuns (pentru MelissaAdela):

Calatoresti prin diferite statiuni dar stai intr-un biroul si ajuti oameni nu ai timp sa te distrezi

| Sandor12921 a răspuns:

Avocat/Procuror recomand cu caldura, pe langa faptul ca iti faci cunostinte, poti castiga cat de cat ok in Romania

| laurentiavl explică (pentru Sandor12921):

Nu sunt din Romania...

| vlad_9687 a răspuns:

2 se castiga mai bine, 3 zic ca e bun drept hobby, 1 poti face in timpul liber pentru extra $$ de acasa