| amaadina a întrebat:

Care e diferenta dintre predicatul verbal si predicat nominal?

Răspuns Câştigător
| NimeniAlta a răspuns:

Predicatul verbal atribuie subiectului o actiune sau o stare si arata ce face subiectul. Predicatul nominal atribuie subiectului o identitate sau o insusire (il califica) si arata cine este, ce este sau cum este subiectul.
Daca in propozitie este verbul "a fi", ca sa poti sa vezi daca etse predicat nominal sau verbal, inlocuiestel cu "a exista" sau "a se afla". Daca se poate inlocui inseamna ca este predicat verbal, daca nu, este predicat nominalhappy

34 răspunsuri:
| DeeAnna. a răspuns:

Predicatul nominal nu se poate forma singur...[mai usor de inteles...hee hee]intreaba`ti profa de romana pentru mai multe explicatii...

omg...asta se invata in I-IV... daca nu ma insel.happy

| RattingerBianca a răspuns (pentru DeeAnna.):

În nici un caz nu se învață în I-IV e prea greu de înțeles asa ceva pentru niște copii din clasele primare, eu le-am învățat în a VI-a☺️?

| KidoSmart a răspuns:

Pai predicatul verbal poate forma singur o propozitie pe cand cel nominal nu si are nevoie de un nume predicativ

| Johanna_9281 a răspuns:

Poi pv arata o actiune, iar pn arata o insusire a numelui predicativ.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Predicatul verbal poate forma o propozitie doar cu subiectul.Predicatul nominal formeaza propozitie cu subiectul si numele predicativ.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eo am inteles:X:Xlove struckdin cls a llalaughing

| qxBambi a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce chestie. rolling on the floor
Chiar ca vrei sa te dai mare. oh go on
Nimeni nu a invatat asa ceva in clasa a II - a. laughing
Doamne, ce ipocrita.hee hee

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai asta nu se invata in clasa a doualaughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Predicatul nominal nu de poate forma singur, si raspunde la alta antrebari

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Predicatul verbal atribuie subiectului o actiune sau o stare si arata ce face subiectul. Predicatul nominal atribuie subiectului o identitate sau o insusire (il califica) si arata cine este, ce este sau cum este subiectul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Raspundd la intrebari diferite

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fraiera esti ma!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Predicatul verbal răspunde la întrebarea ce face? subiectul, iar predicatul nominal răspunde la întrebările ce este?, cine este? sau cum este? subiectul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Predicatul verbal atribuie subiectului o actiune sau o stare si arata ce face subiectul. Predicatul nominal atribuie subiectului o identitate sau o insusire (il califica) si arata cine este, ce este sau cum este subiectul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Predicatul verbal atribuie subiectului o actiune sau o stare si arata ce face subiectul. Predicatul nominal atribuie subiectului o identitate sau o insusire (il califica) si arata cine este, ce este sau cum este subiectul.

Daca in propozitie este verbul "a fi", ca sa poti sa vezi daca etse predicat nominal sau verbal, inlocuiestel cu "a exista" sau "a se afla"

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un ii murdar da uni curat:d

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intreaba pe cine stie nu pe boooti de pe saitu' asta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cel nominal e la o singura pers iar cel verbal la o sing pers

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hjyrgkfbrubfghf

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se invata in a V-a desteptulelaughingrolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Predicatul nominal caracterizeaza predicatul ex :mama este mare este =caracterizare

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Era din panza. ce este pv sau pn?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

El a ajun profesor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da ce tu nu stii nai invatat lka scoala? sau esti bata fato

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1.Predicatul nominal nu suporta complement de agent.
Ea este suparacioasa.
2. Predicatul la diateza pasiva suporta complement direct.
Ea este profesoara de 2 ani.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiuu.eu nu stiu de`astea

| Dulama_Alex_1990 a răspuns:

Pai Predicatul Verbal este un verb normal (este,are,poate,merge,mananca etc),iar Predicatul Nominal trebuie sa aiba obligatoriu doua "componente"adica verb copulativ+nume predicativ(este frumos, a iesit doctor, a fost batut etc)

| antoniaa66 a răspuns:

Predicatul verbal este partea de propozitie (functie sintactica)care arata ce face sau ce se spune despre subiect ex copilu merge.big grin
'

| RattingerBianca a răspuns:

În nici un caz nu se învață în I-IV, pentru cei care intreaba, e prea greu de înțeles asa ceva pentru niște copii din clasele primare, eu le-am învățat în a VI-a☺️?