| IuliaTeodora98 a întrebat:

imi puteti spune daca predicatul "era patruns" este predicat verbal sau nominal, nu-mi dau seama!

Răspuns Câştigător
| Anddreee a răspuns:

E nominalhee hee

| IuliaTeodora98 explică (pentru Anddreee):

Esti sigura ca e nominal

| Anddreee a răspuns (pentru IuliaTeodora98):

Eu zic ca da, de obicei la predicatul nominal se spune ceva de genu "era cumva" in cazul tau "era patruns", daca era predicat verbal ar fi fost spre exemplu: El era la scoala, iar nominal ar fi El este frumos... deci este cumva. asa stiu eubatting eyelashes

| IuliaTeodora98 explică (pentru Anddreee):

De fapt e verbal, am intrebat pe o profesoara, dar te-ai ales cu o funda!

| Anddreee a răspuns (pentru IuliaTeodora98):

Scuze big grin, eh nu numai cu o funda, am si invatat ceva.hee hee

5 răspunsuri:
| 25091999 a răspuns:

Predicatul ''era patruns'' este nominal deoarece predicatul nominal este urmat de un cuvant cu sensul de cumva sau ceva!