| Negrea_Maria_2002 a întrebat:

Care este diferența dintre filologie și științe sociale? Ce posibilitati de facultăți ai la aceste profile?

Răspuns Câştigător
| thebestsinger a răspuns:

Pai filo se bazeaza pe limbi precum: romana, engleza, franceza/germana, latina. Poti da la facultatea de litere de unde poti deveni profesor, stewardesa sau translatorsau poti sa dai la academia de politie. Stiinte sociale este un profil ce se bazeaza pe istorie, geografie si cultura civica, iar dupa poti urma o facultate de drept, turism, sau facultatea de stiinte sociale de unde poti sa ajungi profesor. Ambele profiluri sunt profiluri umane, adica care nu se bazeaza pe matematica si stiinte exacte.

2 răspunsuri:
| Blastphemy a răspuns:

Dai la ce vrei tu mai departe. Aproape...

| Lorena1787 a răspuns:

Din clasa a 11-a la filologie nu mai faci matematica, dar la stiinte sociale faci inclusiv pana la in a 12a.