| Catalion a întrebat:

Care este venitul lunar a unui rezervist? O data pe luna o sa fie omul chemat la instruire? Se poate reprograma data instruirii? Instruirea o sa fie la unitatea cea mai apropiata?

1 răspuns:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Remuneraţia (solda) acordată în perioada în care rezerviştii voluntari nu participă la instruire sau la misiuni este de 30 % din solda de funcţie, la care se adăugă solda gradului deţinut. Cum functia este platita diferit dupa specialitate iar gradele pot fi diferite, nimeni nu-ti poate spune o suma.
Rezervistii militari nu sunt chemati luna de luna ci la ordin
doar pentru anumite perioade, scurte si bine determinate. Nu se poate reprograma deoarece totul se face cu programare si daca fiecare s-ar reprograma ce s-ar alege? Acolo sunt niste activitati bine determinate. De exemplu la aplicatie nu poti merge singur, la tragere la fel. Instruirea o sa fie in unitatea in care s-a specializat la prima incadrare si pe aceeasi specialitate.
Primul contract este de 4 ani si urmatorul de 3 ani.