| acris a întrebat:

Care specialitate credeti ca este mai frumoasa din domeniul medicinii de urgenta, generala? si chimia din liceu are de-a face cu cea din facultate?

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Bazele chimiei organice sunt studiate in liceu. Biochimia din facultate e mult mai complexa, dar n-o poti intelege daca nu stapanesti bine chimia din liceu.
Specialitatile medicale sunt toate foarte frumoase daca ti se potrivesc si le faci cu pasiune. In timpul facultatii vei putea sa-ti alegi specialitatile pe care le-ai putea face cu mare placere. Mie mi-au placut: chirurgia generala, anatomia patologica, radiologia, medicina interna, hematologia.

| procust a răspuns:

Medicina de urgenta iti asigura adrenalina aia de care ai nevoie, plus ca dupa 10 ani ne devii plicitisita ca in alte specialitati, te tine activa tot timpul! chimia din liceu are de a face doar cu un singur semestru de chimie anorganica care se face in primul an, apoi faci inca 3 semestre de biochimie, care nu prea are legatura cu chimia din liceu! o sa ti dai seama singura ce specialitate te atrage caci o sa le faci pe toate pe parcursul anilor!

| scarly86 a răspuns:

Pai medicina de urgenta presupune mult timp in urgenta, in garzi, cu multe traumatisme, raniti, betivi, tot felul de oameni.trebuie sa fii pregatit serios pentru asta. iar medicina generala este mai simplu, dar in prezent nu cred ca mai exista aceasta specialitate la rezi.chimia din liceu te ajuta putin sa ai o baza, sa stii ce i ala N, C, O, etc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa fii medic pe ambulanta mi se pare cea mai frumoasa meserie. Chimia presupun ca o avea legatura, ai nevoie de bazele din liceu la facultate. Acum, poate unele facultati iau totul de la 0, dar depinde de la caz la caz