| alina996 a întrebat:

Cat castiga un arhitect dupa terminarea facultatii? Va rog,nu scrieti informatii de pe internet,ci din experienta rudelor, a voastra sau a prietenilor. Multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Un proaspat absolvent de arhitectura, castiga foarte putin, undeva la 1400-1500 lei pe luna, pana capata experinta si mai poate sa i se creasca salariul. Pentru inceput s-ar putea nici sa nu gasesti pozitie de arhitect si s-ar putea sa lucrezi ca desenator or proiectant, pe la cine stie ce firma obscura, unde esti platit la proiect, lucrare, cu salariul minim pe economie.
Oricum, nici o faculatte nu vine cu post asigurat, asta fiind problema ta sa-ti gasesti de munca dupa ce termini facultatea, inscriindu-te la companiile de rectrutare, mergand la interviuri, pana iti gasesti ceva de munca, fie cu mult sub pregatirea ta, doar ca sa ai un venit si sa capeti ceva experinta.