| anonim_4396 a întrebat:

Cat castiga un magistrat(judecator si procuror) si un avocat si cate zile de concediu au acestia?

Răspuns Câştigător
| CodrutElian1990 a răspuns:

Salariul judecatorilor si procurorilor depinde de multi factori: nivelul instantei - udecatorie, tribunal, curte de apel, ICCJ; de vechime. Pentru edificare ia coeficientii de incadrare din tabelele din lege si inmultete cu valoarea de referinta de 2500 pana la curtea de apel inclusiv si coeficient de 2600 mai sus. https://lege5.ro/......e-153-2017
Dar trebuie sa se tina seama ca mai primesc si sporuri: de confindentialitate, de conditii grele de munca, de periculozitate, de sedinta pentru fiecare dosar. Ne intrebam de ce se amana atat de usor judecarea. Cu cat are mai multe dosare, sporul de sedinta este mai mare.
Un avocat castiga in functie de cate cauze are, cat sunt de grele, etc. Aici trebuie sa stim ca un judecator poate "taia" din castigul avocatului daca sunt prea mari, de aceea si aici, in special la avocatii buni intervine plata la negru.
Concediul de odihna al magistratilor este de 35 de zile, pentru care beneficiază de o indemnizație de concediu, care nu poate fi mai mică decât valoarea totală a drepturilor salariale cuvenite pentru perioada respectivă. In plus beneficiaza de o primă de concediu egală cu indemnizația de încadrare brută lunară din luna anterioară plecării în concediu.
Sa tot mergi in concediu ca magistrat. Suntem tara cu cei mai bine platiti magistrati.
Avocatii au dreptul la 30 de zile de concediu platit.