| Demeister a întrebat:

Care este diferenta dintre un jurist,un procuror, un avocat si un judecator?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Procurorul si judecatorul fac parte din categoria magistratilor, fiecare cu atributii specifice.
Cuvantul jurist desemneaza generic persoanele care au terminat facultatea de drept cu licenta, iar in sens restrans desemneaza jurisconsultii/consilierii juridici care sunt angajati la diverse firme/institutii/organe.
Avocatul este persoana care practica avocatura, o profesie liberala, in principal asigura apararea persoanelor fizice si juridice in procese.

3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Juristul este un absolvent al facultatii de drept care nu a facut stagiatura de avocat ( nu s-a inscris intr-un barou). Atunci merge si da consultanta juridica unei firme sau institutie a statului. Avocatul a facut stagiatura si este inscris intr-un barou. El poate deveni procuror care este avocatul statului si se mai numeste si avocatul acuzarii pentru ca el doar acuza. Apararea statului o fac tot avocatii din barouri si in unele situatii si juristii. Judecatorul este ales dintre avocati sau procurori si ar trebui sa fie o persoana cu experienta si cu prestanta. Nu este cazul in Romania. La noi totul este de-a valma.

| Radu284 a răspuns:

Stii, exista un site tare, se numeste www.google.ro
Si alt site aproape la fel de tare, dexonline.ro
Cred ca amandoua iti pot rezolva problemele tale existentialiste, sau fetishurile tale.

| CiungaLunga a răspuns:

Toti sunt absolventi ai facultatii de drept. Juristului nu-i mai trebuie nimic in plus. El e de regula angajatul unei firme si se asigura de faptul ca firma intocmeste contracte legale, ca respecta legislatia in domeniul ei de activitate, poate reprezenta firma la procese.
Procurorul este reprezentantul statului intr-un proces penal, adica daca il omori pe unul, procurorul investigheaza cazul, strange probele si le prezinta la procesul in care tu esti inculpatul, in fata judecatorului.
Avocatul este angajatul uneia dintre partiel aflate in proces(la un proces se cearta cel putin 2 parti - oameni, firme, etc). Daca vrei sa fii ajutat pentru ca nu cunosti legea suficient pentru problema respectiva, iti poti angaja un avocat ca sa te sfatuie si sa te reprezinte la proces.
Judecatorul este varful piramidei, in fata lui se prezinta partile aflate in proces, isi prezinta fiecare probele, si pe baza acestor probe hotaraste de partea cui e dreptatea. Dreptatea se hotaraste NUMAI pe baza probelor, deci dupa cum stii sa-ti prezinti probele, ai sau nu succes.