| GhostBuster a întrebat:

Cat de buna este Academia Tehnica Militara? Ma intereseaza specializarea Calculatoare si sisteme informatice pentru aparare si securitate nationala. Vreau sa studiez intr-un mediu in care se invata si se promoveaza creativitatea. Conteaza foarte mult sa fie un mediu in care sa fii sustinut de profesori, sa poti face multa practica si sa ai access la toate materialele necesare. In plus vreau o viata de student mai usoara din punct de vedere "logistic" (mancare, cazare, facturi....care mananca si timp pe deasupra) si al sigurantei locului de munca. Pe de alta parte as vrea si sa pot participa la internshipuri la companiile mari din Romania sau chiar din afara. Ce parere aveti?

4 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Visul tau este maret si-ti doresc mult succes! Nu uita ca la aceasta facultate multi tineri doresc sa intre, dar numai cei foarte buni, ce-i drept putini, reusesc.

| LuckyStar15 a răspuns:

Salut pentru a alege o cariera militara in scopul tau personal nu cred ca este o idee foarte buna, in a cauta sa iti fie numai tie bine, insa din punct de vedere al calitatii pregatirii nu exista comparatie este locul unde devii barbat cu adevarat si intelegi ca tot ceea ce tu faci salveaza semenii tai si ai tine in siguranta, scopul de data aceasta scuza mijloacele, sa fi cel mai bun pentru cei care sunt din neamu tau ROMANESC.

| GhostBuster explică (pentru LuckyStar15):

Nu cred ca este o persoana care sa nu o faca si pentru binele personal sau sa dea in armata pe motiv exclusiv ca renunta la sine si atat. Evident ca vreau sa ofer altceva in schimb. Stiu ce presupune cariera militara si sunt dispus sa imi asum riscurile si nu cred ca este gresit sa privesc din perspecitva win-win. Diferenta este ca eu sunt sincer in privinta asta. Inteleg din raspunsul tau ca pregatirea este de ce mai buna calitate din tara ceea este bine. Ai putea sa imi spui insa cat de mult interfereaza pregatirea militara cu partea academica a universitatii? Nu ma deranjeaza sa fac sport/trageri una-doua ore pe zi si nici sa fac putina curatenie dimineata(oricum fac asta si acasa). De asemenea as fi interesat sa ma alatur unei echipe de inot a academiei daca exista.

| Loridianx a răspuns:

Eu cred pe parerea mea din cate stiu de acolo ca o sa fie putina inghesuiala nu o sa ai acces chiar la toate alea sunt bunicei in tehnologie compoentele lor la pc-uri Intel i 3 placa video amd 8500 hard 1terra cam atat stiu a si stai au windows 7 sin nota la pc este de 4.5 dai funda ca te-am ajutat