| blackboss a întrebat:

Cat de mult castigi ca inginer de sistem in Franta sau Anglia?

2 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Peste 4000 de euro lunar

| Amelie_2576 a răspuns:

Depinde si de nivelul de cariera. Daca esti incepator (entry level), cam 2000-2500 euro net (adica efectiv cu ce ramai in mana dupa ce-ti platesti taxele catre stat). Daca esti experimentat, 3000-4500 euro net.

Atentie ca, in Occident, salariile sunt exprimate in suma de bani bruta, nu neta, iar impozitele sunt progresive, in functie de venit. Multi necunoscatori raman impresionati de cat de mari sunt salariile in strainatate, dar, de fapt, ele reprezinta sumele brute (includ si impozitele pe care tu trebuie, mai apoi, sa le platesti - de regula, la sfarsitul anului fiscal).

Apoi, mai sunt si costurile de trai foarte mari. In Franta, la Paris, sau in Anglia, la Londra, e foarte scump totul, chiar si pentru localnici.

Salariile in Franta sunt ceva ma mici decat in Anglia iar francezii sunt mai distanti decat englezii, un pic xenofobi chiar.

Oricum, daca in Romania nu ai un salariu decent sau pe masura valorii profesionale, merita sa pleci.