| eugenl a întrebat:

Cat se castiga in meseria de proiectant? Si in ce consta acesta meserie? Ce trebuie sa invete un om ca sa fie profesionist. Si ce meserie mi-ati recomanda din acestea care au legatura cu designul computerizat, banoasa si stabila pentru viitor?

Răspuns Câştigător
| corolav a răspuns:

Meseria de proiectant nu e una pentru care se face o școală specială.
În fiecare ramură tehnică se fac proiecte și pentru a deveni proiectant trebuie să fii absolvent al unei facultăți tehnice ( indiferent de profil ) și pe parcursul anilor, după ce înveți foarte bine meseria pe care o practici, poți dveni și proiectant.
Adică tu ești acela care vezi ceva nou și începi să gîndești și să proiectezi acest „nou" pe care crezi tu că-l poți aduce în lume ca noutate.
Trebuie să știi destulă matematică, fizică și desen.
Fizică, pentru a vedea anticipat procedeul și procesul tehnologic ce trebuie utilizat pentru proiect.
Matematică pentru a putea rezolva diversele calcule ce le impune un proiect.
Desen, pentru putea concepe schița a ceea ce anume dorești să realizezi.
În general se proiectează case, străzi, poduri, hidrocentrale, noi tipuri de motoare, noi tipuri de mobilă, diverse noi componente de nave, de avioane, etc.
Cam asta e!

1 răspuns:
| taviyamato2 a răspuns:

Proiectantul executa desene tehnica in - arhitectura, cartografie, inginerie etc. Pentru cartografie trebuie sa urmezi facultatea de inginerie topografica, pentru arhitectura - facultatea de arhitectura, pentru inginerie o facultate de inginerie, daca nu ai industrie in oras nu iti recomand ingineria, incearca la arhitectura daca esti varza la topografie, succes.