| alexandru921994 a întrebat:

Cat trebuie sa castigi ca sa poti avea o viata frumoasa in Romania? si cam in ce domeniu ar trebui sa lucrezi ca sa poti? va rog nu spuneti parlamentar.happy

Răspuns Câştigător
| mixxjim a răspuns:

Depinde si ce nivel de trai vrei. poti trai linistit cu 1000 de euro, de exemplu, dar cu cat ai mai mult, cu atat vrei mai mult. azi poti purta pantofi de piele de buna calitate noname, dar maine poate nu mai poti sta fara pantofi armani (face pantofi? habar n-am, am zis la nimereala laughing ). orice meserie iti asigura venituri bune daca ai o baza solida - adica ai invatat serios tot ce tine de meseria respectiva - si daca esti om serios in ceea ce faci. poti castiga mult si ca instalator sanitar - mai mult ca un avocat fara clienti, de exemplu, poti castiga mult si ca electrician - mai mult ca un denstist fara cabinet si fara pacienti, dar poti castiga foarte bine si invers. depinde cat de mult esti dispus sa muncesti pentru a ajunge la un nivel la care sa poti sta linistit ca nu te poate da nimeni la o parte in secunda 2 pentru ca nu-ti poate lua nimeni ceea ce ai deja - stiinta si seriozitatea. si, evident, cum a spus si amihai, important e sa faci si ceea ce-ti place. degeaba te faci dentist daca ti-e scarba sa te uiti la dintii oamenilor, in 10 ani ai ficatul distrus. si degeaba te faci avocat daca tu visai sa fii pictor sau aviator. deci orice ai face, inveti cat de mult se poate pe domeniul respectiv si muncesti serios - poate nu o sa fii milionar in euro (sau poate da), dar o sa fii fericit cu tine insuti. succes!

15 răspunsuri:
| alexTT a răspuns:

Ca sa ai o viata frumoasa in Romania ti-ar trebui vreo 10 mii de euro pe luna, pentru a face cu aproximatie acesti bani fa-te dealer de droguri sau proxenet si scoti fetele la produs. Sunt activitati destul de usoare, riscante ce e drept dar cu un castig mare.

| NickyDragutza a răspuns (pentru alexTT):

Ma dar ce raspuns ''' bun''' i-ai dat...

| Gabyy32 a răspuns:

Matusa mea este inginer de mecanica fina in Arad.Castiga 35mil +bonuri de masa

| moko a răspuns:

Dentistii castiga bine, fie ca fac operatii, fie ca fac proteze, ei sunt cei mai bine platiti, dar te sfatuiesc sa nu te faci un dentist simplu, ci unul care face si operatii o sa castigi bine, poate nu chiar ca un parlamentar, dar vreo 1, 2 mii de euro pe luna tot faci...

| NickyDragutza a răspuns:

Pai avocat, dentist dar sa fii si dentist care lucreaza pe chirurgie si doctor astea ar fi domeniile in care ai castiga multi bani nu foarte multi dar destui...si tine minte poti trai frumos si fara bani muulti....nu uita banii nu aduc fericirea sper ca te-am ajutat

| alexTT a răspuns (pentru NickyDragutza):

In primul rand avocat si dentist nu ajunge oricine, in al doilea rand la ora actuala sunt foarte multi avocati si dentisti, tu vorbesti in necunostinta de cauza, cunosc multi avocati care o duc foarte rau, si doctori care nu au loc pentru a profesa. Iar la faza cu banii nu aduc fericirea tot la fel vorbesti din auzite, sa te vad pe tine cand nu o sa mai stai pe banii parintilor si va trebui sa te descurci singura, sa vezi atunci marea fericiere fara bani in buzunar.

| NickyDragutza a răspuns (pentru alexTT):

Ba stii ceva daca esti destept si vrei sa ajungi cineva te pui cu burta pe carte cum sa noi voi va ganditi cum sa castigi bani cel mai usor prin lucruri ilegale... dar nu va ganditi sa munciti cu adevarat sa ajnugeti cineva si sa va castigati banii prin sudoarea fruntii tale ....si da unii doctori nu au locuri de munca dar nu pentru ca nu au unde poate nu sunt buni in ceea ce fac si in plus stiu ca sunt avocati care o duc rau dar la fel poate nu e avocat bun si de-aia nu apeleaza nimeni la el

| alexTT a răspuns (pentru NickyDragutza):

Daca esti tu asa desteapta spune-mi si mie ce domeniu de activitate ai?

| NickyDragutza a răspuns (pentru alexTT):

Ba desteptule eu nu am inca o slujba nu am decat 13 ani dar eu am o parere despre viata pe care ar trebui sa o traieasca cineva

| alexTT a răspuns (pentru NickyDragutza):

Bine mai desteapto, tu esti la stadiul de vise, inca nu cunosti realitatea... dar ai sa ajungi la momentul respectiv si ai sa vezi ca nu e chiar asa cum visai.

| NickyDragutza a răspuns (pentru alexTT):

Da ma stii ceva am trecut prin multe si nu sunt un copil din acela fitos care viseaza la ponei si la Tara Minunilor si sunt destul de matura si stiu cum e viata si stiu ca pentru unii e grea viata dar nu ar mai fii grea daca ar invata si si-ar face un viitorhappy

| AMihai a răspuns:

Ca să ai o viaţă frumoasă nu trebuie neapărat să câştigi mult, ci să faci ceea ce îţi placewinking

| alexandru921994 explică:

Ok, better ask google

| Deiutza18 a răspuns:

Trebuie sa castigi enorm de mult.Eu cred ca meseriile de succes in Romania sunt notar si avocat, dar e mult de invatat.

| CronosS a răspuns:

Pai banii nu sunt suficienti niciodata... dar o viata frumoasa nu inseamna numai bani...dentist,arhitect in general ceva ce iti place! si nu uita banii nu aduc fericirea!