| Dannnnii a întrebat:

Cate persoane dupa absolvirea unei facultati, master etc. sunt pregatiti sa lucreze in acel domeniu? Sunt complet pierduti si nu stiu nimic sau se pot descurca cat de cat?

6 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Vrei să întrebi mai exact, ce procent din cei ce absolvă o facultate.
A fi pregătit înseamnă a avea în cadrul pregătirii acces la problemele reale ale domeniului. De aceea sunt importante stagiile de practică.

Răspuns utilizator avertizat
| LordCristobal a răspuns:

Cam putini lucrează în domeniul pe care l-au studiat în facultate doar cei care au fost pasionați de domeniul pe care l-au studiat reușesc să se angajeze fix in domeniu.
Pai uite din aia care termina dreptul mai puțin din jumătate profesează.

| relian a răspuns:

Depinde ce domeniu este. Exemplu profesor de limba straina, ala ar trebuie sa se descurce din prima. Sau profesor de matematica etc.

E mai dificil pentru cei care necesita experienta, acolo se pot descurca cit de cit, dar nu is lasati asa singuri, stau o vreme pe linga cei cu experienta, vad, capata experienta, apoi se vor descurca singuri.

Medicina, aia nu te lasa indiferent ce stii, cit stii, acolo trebuie neaparat sa faci practica multi ani, asta alaturi de doctori cu experienta.

Dupa cum observi depinde de domeniul in care activezi.Multi sincer is cam pierduti cum zici tu laughing pentru ca din multi citi ies, daca is citva care stiu cu ce se maninca jobul ala. Majoritatea merg la facultate sa faca si ei o facultate, asa ca dacai pui la lucru dupa terminarea scolii, is cam ce ai intrebat tu, is cam pierduti in spatiu.

Sint si unia buni direct dupa ce ies din scoala, dar aia is putini.

| Violleta2022 a răspuns:

Dupa terminarea unei facultati si mai ales dupa ce termina un masterat in acel domeniu, ar trebui sa fie super pregatiti si sa stie tot ce trebuie facut in ramura respectiva, doar ca nu au experinta de munca, desi au toate cunsotinetle necesare sa se poata descurca!

| cristi202 a răspuns (pentru Violleta2022):

Ar trebui. De la a trebui pana la a fi e cale lunga. Am avut un coleg de scoala in liceu ce promitea mult. El a mers mai departe cu scoala. Eu am facut o profesionala. De atunci am o meserie respectabila (sudor). Intre timp, pentru ca am fost format pe latura tehnica inca din scoala, am mai adaugat doua meserii la CV. Acel coleg al meu, cu facultate, fara sa gaseasca de lucru, a ajuns sa vinda ziare la un chiosc stradal. Am ramas masca cand l-am vazut. In liceu imi imaginam ca va ajunge cineva.
Si multi care au terminat o facultate sunt in situatia asta in Romania. De aceea eu recomand intotdeauna ca cei care fac facultate sa se gindeasca bine inainte, sa vada daca vor gasi de lucru in domeniul in care fac facultatea. Daca nu, mai bine un curs pe vreo meserie cautata, si vor avea numai de cistigat. Vorba aia: "Meseria-i bratara de aur"