| SatinEffect a întrebat:

Nu inteleg ceva la unii studenti. Termina de exemplu facultate de Geografie si apoi se inscriu la Litere sau Istorie. De ce ai face 2 facultati din acelasi domeniu cum ar veni? Daca nu e gen Arta si Litere, sa fie asa opuse cred ca poti face un master care sa aiba ceva in comun doua domenii de ex un master in istoria artei si le legi cumva, adica de ce sa faci doua facultati de uman sau doua facultati de real? 6-7 ani pierduti. mai bine faci medicina de la inceput

4 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Pe prima o fac pentru ca la 19 ani habar n-au ce vor de la viata. Taraie acolo 3-5 ani, se distreaza pe banii parintilor. Pe a doua o fac fie din dorinta de a-si face o cariera in domeniul ala, fie pentru a prelungi labareala. Unde mai pui ca facultatile se si adauga la vechime, de parca ar face vreun folos societatii.
Cat despre selectia lor, se duc la facultati de rahat. Rareori vezi un student care termina o inginerie si se duce la litere, sau face chimia dupa medicina. Astia de care vorbesti tu sunt labarii aia care se taraie prin facultate ca sa nu mearga la munca.
Cine are in cap o cariera, stie ce face, si nu se plimba prin sport, geografie si relatii publice.

| SatinEffect explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Cum adica se considera vechime? Gen la pensie?

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru SatinEffect):

Da.
Fiecare an de facultate e echivalentul unui an de munca la salariul minim, care inseamna 12.300 de lei platiti statului.

| SatinEffect explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Ce ciudat! Si daca faci doar un an sau doi de facultate si te lasi, pana si aia se considera ani de munca?