| gyo a întrebat:

Ce facultati credeti ca merita facute? adica sa iti fie si de folos pe viitor si sa poti sa te angajezi destul de repede, pentru ca sunt foarte multe persoane care fac o facultate si ajung sa lucreze intr-un domeniu total diferit pentru simplu fapt ca nu si-au gasit de lucru in domeniul respectiv, sau pentru ca nu mai este cautat acel domeniu.

Eu ma gandeam sa aleg ceva intre psihologie si geografie turism, voi ce ziceti?

6 răspunsuri:
| ღ♥•º°mariposa°º•♥ღ a răspuns:

Si eu as vrea sa dau la psihologie sau medicina, insa adevarul este ca din psihologie nu te descurci in viata, acum se cauta multe pers din domeniul medicinei(stomatologi, asistente, medici chirurgi) si cei care se descurca f bine la calculatoare in it. Eu ma pricep mai bine la materiile de uman si as vrea sa fac pshologia, dar trebuie sa ne gandim si la un viitor, ca medic (orice domeniu pana si farmacist) castigi f bine dar nu in Romania, in alte tari precum Germania, Franta, Marea Britanie.In legatura cu partea de turism cred ca e mai ok decat psihologia, dar repet nu in tara. Incearca totusi sa faci o balanta intre ceea ce stii cel mai bine(adica la ce te descurci si daca iti place )si sa te gandesti daca acel domeniu iti va aduce suficient profit incat sa te descurci.Raspunsul il vei gasi tot la tine. gandeste-te f bine inainte de a lua o decizie. Mult succes.

| rosto a răspuns:

Iony draga, vad ca tu dai mereu aceleasi raspunsuri eronate:
http://www.tpu.ro/......ei-va-rog/

ideea este ca poti face absolut orice facultate vrei cu conditia sa iti placa, pentru ca daca iti place vei invata bine, vei stii ce trebuie si automat te vei putea angaja undeva unde iti vei face bine treaba si o sa poti sa avansezi sau sa primesti un salariu bun. Daca eu iti spun acum sa te duci la facultatea de fizica pentru ca de acolo ies bani, tu tot nu te duci pentru ca nu iti va placea. Oricum, multa bafta!

| PisicaAristocrata a răspuns:

Stiintele Comunicarii.

| iony_2997 a răspuns:

Arte-Daca te pricepi la desen poti merge la arhitectura
Arte-Dar la muzica daca sti sa canti la vreun instrument sau daca ai voce
Medicina-Daca cunosti(biologie anatomie etc)
Sport-Daca esti o sportiva buna
Si cam atat sper ca te-am ajutat

| gyo explică:

@rosto sunt de acord cu tine ca trebuie sa-ti placa ce faci doar totusi trebuie sa te gandesti si la viitor si oricum in toate trebuie sa ai si putin noroc ca altfel nu reusesti nimic.

@ღ♥•º°mariposa°º•♥ღ ai mare dreptate ca in Romania este foarte greu dar parca nici in strainatate nu as vrea este destul de greu si acolo oricum am vrut sa vad altii ce gandesc si ce li se pare lor mai bun de incercat, decizia normal ca tot eu o iau

mersi mult pentru raspunsuri:*:*:*

| gabisima a răspuns:

Salut. Eu iti spun din proprie experienta si din experienta a catorva zeci de colegi si prieteni care au terminat o facultate. Toti, dar toti care au terminat Geografia turismului s-au reprofilat. Geografia turismului suna pompos dar nu iti asigura absolut nicio perspectiva profesionala, adica 0. Psihologia, e putin mai buna in sensul ca poti de ex sa fii psiholog scolar, dar si psihologia poate ca 10 la suta isi gasesc in domeniu. Cele mai bune meserii sunt asistenta medicala, medici de orice fel, farmacisti, IT si eventual ingineri constructori, in rest toate sunt de 2 bani. Sper sa te ajute D-zeu sa iei o decizie corecta, dar gandeste-te si la viitor. Stii ce se cauta asistenta medicala de ex? sau farmacist. Nu cadea in capcana in care am cazut noi si acum plangem, din durere ti-o zic asta. Spor si ne mai auzim.